Ford Otosan’da çalışan mühendisler: “Düşük maaş zamlarını kabul etmiyoruz”

Ford Otosan’da çalışan mühendisler, kendilerini toplu sözleşme kapsamı dışında bırakan ve düşük oranda yıllık ücret zammı hazırlığı yapan şirket yönetimine tepki gösterdi. Mühendisler bildiri yayımlayarak tüm çalışma arkadaşlarına birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

Koç Grubu’na ait Ford Otosan’da çalışan mühendisler, şirket bünyesindeki işyerlerinde uygulanan ücret zammı politikasına itiraz etti. Ürün geliştirme, finans, satış, üretim vb. birimlerde yer alan mühendisler, beyaz yakalılar, kendilerini toplu iş sözleşmeleri kapsamı dışında bırakılarak enflasyonun ve işyerindeki toplu iş sözleşmesinde belirlenen oranın çok altında bir zam oranı belirlenmesine tepki gösterdi.

Bildiri yayımlayan mühendisler, henüz resmi olarak şirket tarafından açıklanmasa da aldıkları duyumlara göre yıllık ücret artışı miktarının, performans notlarına bağlı olarak değişmekle birlikte %37-42 arasında belirlendiğini, bu oranın enflasyon şartlarında kiraları, yaşamsal ihtiyaçları karşılamaktan uzak olduğunu, insanca yaşayacak bir ücret istediklerini vurguladı.

“Toplu iş sözleşmesinin dışında bırakılmayı kabul etmiyoruz”

Mühendisler, işyerlerinde örgütlü Türk Metal Sendikası ve işverenin anlaşarak mühendisleri, beyaz yakalıları TİS kapsamından muaf tuttuğunu; Ford Otosan yönetiminin mühendislerin taleplerini dinlemekten kaçındığını belirtti.

Toplu sözleşmeye dahil olan işçilerin mücadele ederek, direnerek hakettikleri zammı aldıklarını, Türk Metal Sendikası ve işverenin bağlı olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) imzaladığı Toplu İş Sözleşmesi’nde (TİS) 6 aylık % 105.1, yıllık %157lik ücret artışını kabul etmek zorunda kaldığını belirten mühendisler kendi meslektaşlarına çağrı yaparak çalışma arkadaşları gibi birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

Mühendisler açıklamada “Öncelikli olarak “hep beraber” hareket edebilmek için bulunduğumuz her ortamda bu konuyu konuşmalıyız, emeğimizin karşılığını almak için işverenimizle pazarlık yapma hakkımızı nasıl kullanacağımızı tartışmalıyız. Biz “işveren vekili” değil, düpedüz işçiyiz. Bu sebeple çıkarlarımızın işveren çıkarlarıyla çatışır hale geldiği koşullarda, haklarımızı savunabilmek için aynı saha çalışanı “sınıf arkadaşlarımızın” yaptığı gibi ortak hareket etmeye, bir arada mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ford Otosan’da çalışan mühendislerin yaptığı açıklama şöyle:

Merhabalar,

Yaklaşık 5000 ofis çalışanının olduğu Ford Otosan şirketinde çalışan mühendisleriz. Meramımızı anlatabilmek için öncelikle alışıldık olanı özetlememiz gerekiyor.

Yaklaşık 2300 mühendisin ve toplamda 20.000’e yakın işçinin çalıştığı şirketimizde iki ayrı maaş belirleme politikası var. İlki işveren sendikası olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) ve metal iş koluna bağlı çalışanların sendikası vasıtasıyla (Türk Metal) elde ettiği Toplu İş Sözleşmesi (TİS) ile uzlaşma sağlanması. İkincisi ise ürün geliştirmeden finansa, satıştan üretimin her kademesine kadar tüm departmanlarda yer alan mühendis ve beyaz yaka çalışanların ücretlerinin Koç Holding ve Ford Otosan genel müdürlüğü tarafından bildirilmesi. Ne yazık ki, sendika ve işveren çok uzun süre önce anlaşarak ofis çalışanlarını TİS kapsamından muaf tutarak, ofis çalışanlarının, mühendislerin elindeki tek resmi anlaşma aracını da elinden almıştı.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda Toplu İş Sözleşmesi kapsamında MESS %35’lik bir zam önermiş ve işçilerin direnmesiyle ve grev kartını elinde tutmasıyla birlikte 6 aylık % 105.1, yıllık %157lik ücret artışını kabul etmek zorunda kalmıştı. Her ne kadar işçilerin talebi daha yüksek olsa da anlaşmaya varıldı ve Ford Otosan’da da dahil olmak üzere TİS’e dahil olan metal iş kolunun sendikalı işçileri 1 mart 2024 itibariyle hak ettikleri ücreti, 36037 TL ve 51578 TL arasında alacaklar. Mücadelelerini selamlıyoruz!

Peki TİS’e dahil olmayan işçiler, yani, mühendisler, ofis çalışanları ne olacak?

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve maaşlar nedeniyle memnuniyetsizliği günden güne artan bizlere haziran ayında ara ücret düzenlemesi olarak %35 artış verilmişti. Türkiye’deki her işçi gibi, özellikle mesleğe yeni başlamış (0-5 yıllık) mühendisler artan enflasyon, tırmanan kira ve yaşam giderleri nedeniyle gün geçtikçe daha zor koşullar altında yaşamını sürdürmeye çalışıyordu.

Bugünlerde bize tebliğ edileceğini duyduğumuz ücret artışı miktarı, performans notlarına bağlı olarak değişmekle birlikte %37-42 arasında kalarak verdiğimiz emeğin karşılığını yansıtmayacak şekilde, aylık ortalama maaşlarımızı yaklaşık 38.000- 50.000 TL arasında belirlemektedir.

2023 Aralık ayında 4 kişilik bir ailenin ortalama yoksulluk sınırı 47bin tl olarak açıklanmışken, bu rakamlarla 2024’te yaşamanın ne kadar imkansız hale geldiği aşikar. Ayrıca son 7 yılda Türkiye ihracat şampiyonu olan bir şirkette çalışan “nadide, seçilmiş” mühendisler olarak; çalıştığımız şirketi son 3 yıldır Ford Romanya fabrikasında bilfiil başarıyla temsil eden ve Ford’un Avrupa ve Amerika fabrikalarındaki projelerde yıllardır söz sahibi olan bizlerin hakettiğinin bu olmadığı ortada.

Bu sebeplerle bu artış oranlarına itirazımız var! Oranları tebliğ edecek olan ilk ve orta kademe yöneticilik görevindeki işçi arkadaşlarımızı bu oranların tebliğini yapmamaya, tebliğ edilse bile çalışan arkadaşlarımızı bu tebliği onaylamamaya çağırıyoruz.

Yıllardır süregelen şekilde sürecin en önemli paydaşı olan bizleri karar sürecine katmadan, şeffaf olmayan yollarla, karlılık odaklı yapılan düzenlemeleri kabul etmiyoruz. Biz finansal tablolardaki sayılar değil, Ford Otosan’ı sırtında taşıyan mühendisleriz.

Öncelikli olarak “hep beraber” hareket edebilmek için bulunduğumuz her ortamda bu konuyu konuşmalıyız, emeğimizin karşılığını almak için işverenimizle pazarlık yapma hakkımızı nasıl kullanacağımızı tartışmalıyız. Biz “işveren vekili” değil, düpedüz işçiyiz. Bu sebeple çıkarlarımızın işveren çıkarlarıyla çatışır hale geldiği koşullarda, haklarımızı savunabilmek için aynı saha çalışanı “sınıf arkadaşlarımızın” yaptığı gibi ortak hareket etmeye, bir arada mücadeleye çağırıyoruz.

politeknik.org.tr