Eskişehir Emek Ve Ekmek Meclisi Tarafından Düzenlenen İmza Kampanyası Sona Erdi

Eskişehir’de uygulanan ekmek zammına karşı oluşturulan ve TMMOB Makina  Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası şubeleri’nin de içinde bulunduğu “Eskişehir Emek ve Ekmek Meclisi”nce kısa bir süre önce başlatılan ekmek zamlarının geri çekilmesi için ve AKP Hükümetinin zam politikalarına karşı halkın tepkisini örgütlemek için düzenlenen imza kampanyası dün(12 Haziran 2008) saat 12:30 ‘da Hamamyolu mevkiinde sona erdirildi.

Hamamyolunda oluşturulan imza standında toplanan halk, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezine doğru yürüyüşe geçti. Demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, meslek birlikleri ve sendikaların destek verdiği zam karşıtı yürüyüş Kültür Merkezi önünde son buldu. “Ekmek Zammı Geri Çekilisin” ve “Susma Haykır Ekmek Halkındır” sloganları ile birlikte Hükümetin sermaye politikalarına ve zamlara karşı Emek ve Ekmek Meclisi adına Naime KIPÇAK bir basın açıklaması okudu.

Basın açıklamasının ardından Meclisi oluşturan kurumların temsilcilerinden bir heyet, 9 gün gibi kısa bir sürede toplanan 28.000 imzayı Eskişehir Valiliğine teslim etmek üzere hareket etti. Coşkulu sloganların, alkışların ve zamlara karşı Eskişehir halkının tepkilerinin eşliğinde Valiliğe gelen heyet şu talepleri sıraladı;

  • Ekmek zammı geri çekilsin,
  • Üreticiye koşulsuz devlet desteği sağlansın,
  • Büyükşehir Belediyesi ekmek zammına karşı itiraz hakkını kullansın,
  • Halk ekmek büfeleri çoğaltılsın,
  • Belediyenin işlettiği ekmek üretim fabrikalarının sayısı artırılsın.

Valilik binasından ayrılan heyet tekrar Kültür Merkezi önüne geldi ve burada bekleyen meclis üyeleri ile birlikte basına bilgi verdiler. Valilik Makamındaki görüşmeyi ve sonucunu aktaran Şahabettin ARPACI, “Eskişehir’in bütün mahalleleri ile Adalar ve Hamamyolu mevkiinde açılan standlarda toplanan 28.000 imzayı Valilik makamına teslim ettik. Bugün imza kampanyasının son günüydü. Ama bizler Eskişehir’de düşmanca uygulanan ekmek zammı geri çekilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Politeknik-Eskişehir