Dolgu planına iptal: “Sahilime dokunma” diyen Hopa halkı kazandı

Hopa sahilinde 344.000 m2 lik dolgu alanı yapılmasını öngören imar planlarını mahkeme iptal etti.

Hopa Belediyesi’ni AKP’nin yönettiği döneminde hazırlanan, 2019 yerel seçimleri sonrası oluşan CHP’li belediye yönetiminin revize ettiği ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayladığı “Kıyı ve Sahil Düzenlemesi Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları”nı mahkeme iptal etti.

Kentin sahilinde 344.000 m2 lik dolgu alanına izin veren, kıyıyı yok edecek planlara karşı Hopa halkının açtığı davada mahkeme “İmar ve kıyı mevzuatına, şehircilik ilkelerine, plan yapım tekniğine, planlama esasları ile kamu yararına uygunluğu bulunmadığı” diyerek önce yürütmeyi durdurma kararı verirken nihai olarak da planların iptaline hükmetti.

Planlar onaylanmadan hukuksuz biçimde başlatılan dolgu projesinde 127.000 m2 lik kıyı alanı doldurulmuştu. Planların iptaliyle birlikte, kentin merkezinde erişilebilir tek kıyı alanına zarar veren dolgu projesi tamamlanamayacak ve kıyıya daha fazla zarar verilemeyecek.

Hopa halkı: İskeleden gelecek tulum sesiyle, tüm sahil boyunca horana duracağımız günlerde görüşmek temennisiyle

“Hopa Sahiline Dokunma” diyerek bir araya gelen, aylardır dolgu alana karşı mücadele eden Hopa halkı mahkeme kararının ardından açıklama yaptı.

“DAVAYI KAZANDIK, HOPA SAHİLİ DOLDURULAMAYACAK!

Hopa sahilinin yok edilmesi amacıyla Hopa Belediyesi tarafından hazırlanan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanan dolgu imar planına karşı açtığımız davayı KAZANDIK!

Dava süreci boyunca desteğini esirgemeyen;
Hopalı mühendis, mimar ve şehir plancılarımıza, avukatlarımıza, esnafımıza, sanatçılarımıza, balıkçılarımıza, taraftar gruplarımıza, demokratik kitle örgütlerimize, partilerimize, sendikalarımıza, Arhavili dostlarımıza, tarafını halktan yana belirleyen ulusal basın kuruluşlarına, iskelede uçuşan martılara, kıyıya yuva yapmış balıklara, sahildeki ağaçlara, iskeledeki barış işaretine, kıyıdaki çakıl taşlarına,
Ve; yokluğunda bile varlığını hissettiğimiz, sırtımızı dayayarak durduğumuz yerin doğruluğunu teyit ettiğimiz Kazım abimize,
Teşekkür ederiz…

İskeleden gelecek tulum sesiyle, tüm sahil boyunca horana duracağımız günlerde görüşmek temennisiyle..
İyiki varız..
Hep birlikte..”

politeknik.org.tr