Depremin Faturası Mühendislere Çıkartılıyor

AKP, Van depreminin ardından bir yandan faturayı mühendislere çıkartırken diğer yandan da yeni rant alanları yaratıyor.

Star gazetesinde bugün yer alan bir habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan çalışmalarda, mühendislerin deprem konusunda tam olarak bilgisinin bulunmadığı iddia edildi. Buna gerekçe olarak Van’daki son depremin ardından ortaya çıkan “rapor skandalını” gösteren Bakanlık, bu “tespit”ten yola çıkarak proje başlamadan önce mühendislerin deprem eğitimine tabi tutulmasına karar vermiş.

3 gün sürecek eğitimlerde mühendislere, deprem yönetmeliği, kentsel dönüşüm projeleri, çürük binaların yıkılmasıyla ilgili yapılması gerekenler, hazırlanacak raporlarla ilgili bilgi verilecek.

Eğitim özel şirketlerde
Gazetenin haberine göre Bakanlık, mühendislere deprem eğitimini özel sektör aracılığı ile vermeyi planlıyor. Şirketler, söz konusu illerdeki deprem eğitimleri için paket teklifi yapacaklar. En uygun teklif veren şirket de, mühendislerin eğitimini üstlenecek. Deprem eğitimleri ise, şirketlerin anlaşacağı üniversite hocaları tarafından gerçekleştirilecek. 

Eğitimlere bakanlık personelinin eşlik edeceği belirtilen haberde ihalenin önümüzdeki hafta içinde yapılacağı belirtiliyor. 

politeknik.org.tr