Çorlu tren katliamının üzerinden 1 yıl geçti: Sorumlular da, adalet de ortada yok

Çorlu tren katliamının üzerinden 1 yıl geçti. Ulaşım projelerinde altyapı-üstyapı imalat, işletme ve bakım işleri, teknik gereklilikleri, şartnameleri sağlamakla yükümlü TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı kurmayları katliam sonrası soruşturma kapsamına dahi alınmadı. Katliamla ilgili görülen davanın ilk duruşmasında yakınlarını kaybedenler darp edildi. Çorlu için adalet mücadelesi sürüyor.

Uzunköprü-Halkalı seferini yapan yolcu treni, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar Mahallesi mevkiinde ray altında meydana gelen göçük nedeniyle raydan çıktı. Kaza sonucunda 360 yolculu trenin beş vagonu devrildi. 25 kişi yaşamını yitirdi, 76 kişi yaralandı. Katliamın ardından başlatılan soruşturma sürecinde katliamın kamu sorumluları gizlendi.

Çorlu’daki tren katliamının sorumlusu Ulaştırma Bakanlığı’dır – Politeknik

TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı’na takipsizlik

Çorlu’daki tren katliamıyla ilgili soruşturma yürüten Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı,  ‘’kusur ve ihmalimiz yok’’ diyerek sorumluluktan kaçan Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD hakkında kovuşturmaya yer yoktur diyerek takipsizlik kararı verdi. Üst sorumlulara takipsizlik kararının çıktığı soruşturmada Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ve Mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında iddianame hazırlanmasına karar verildi.

Ulaşım projelerinde altyapı-üstyapı imalatlarda, işletme ve bakım işlerinde, teknik gereklilikleri, şartnameleri sağlama zorunluluğu görevi Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD’ye ait. Ulaştırma Bakanlığı ve demiryolu ulaşım ağına bakan TCDD, denetim ve bakım hizmetleri görevini yerine getirmediği gibi Çorlu ile ilgili “Şirketin ya da çalışanlarının kusur ve ihmali bulunmamaktadır. Kaza sebebiyle şirketin sorumlu tutulabilmesi hukuken ve fiilen imkânsızdır” savunmasını yaptı.

Çorlu Tren katliamı soruşturması: Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD’ye takipsizlik

TCDD dalga geçiyor: “Çorlu’da kusur ve ihmalimiz yok”

Katliamı aklayan bilirkişi TCDD’den ihale almış

Soruşturma kapsamında atanan bilirkişi heyetindeki Prof. Dr. Sıddık Binboğa Yarman’ın TCDD ile ticari ilişkilerinin olduğu ortaya çıktı. Olayı araştıran gazeteci Mustafa Hoş, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla heyette bulunan Prof. Dr. Sıddık Binboğa Yarman’ın, kazanın gerçekleştiği tren hattının sinyalizasyon sistemi ihalesini alan Savronik şirketinin yönetim kurulu üyesi olduğunu açıkladı. Mustafa Hoş, diğer bilirkişi Prof. Dr. Mustafa Karaşahin’in de aynı hattın danışmanı olduğunu belirtti.

Bilirkişiler Yarman ve Karaşahin aynı zamanda Pamukova tren faciasını aklayan heyette bulunuyordu.

Göstermelik davada yakınlarını kaybedenlere darp

Üst sorumluların dahil edilmediği dava, 3 Temmuz’da Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma başlamadan önce polisin davayı takip edenlere ve yakınlarını kaybedenlere dönük baskısına tepki gösterildi. Duruşma salonunun kapısı doluluk gerekçe gösterilerek kitlendi, içeriye girmeye çalışanlara, duruma tepki gösteren avukatlara polis saldırdı.

Duruşmada avukatlar, mahkeme heyetini yaşananlardan sorumlu tuttu ve suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Mahkeme heyeti duruşmadan çekildi. Duruşma sonrasında Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesi mahkeme heyetinin çekilmesini reddetti ve davayı geri gönderdi. Dava için yeni bir duruşma günü belirlenecek.

politeknik.org.tr