Çorlu Tren katliamı soruşturması: Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD’ye takipsizlik

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı, Çorlu’daki tren katliamıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada, katliamın üst sorumlusu Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD yöneticileri hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Çorlu’daki tren katliamıyla ilgili soruşturma yürüten Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı,  ‘’kusur ve ihmalimiz yok’’ diyerek sorumluluktan kaçan Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD hakkında kovuşturmaya yer yoktur diyerek takipsizlik kararı verdi. Üst sorumlulara takipsizlik kararının çıktığı soruşturmada Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ve Mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında iddianame hazırlanmasına karar verildi.

 ‘’TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı sorumluluktan kaçamaz’’

Demiryolu ulaşım sisteminin bakım, onarım, kontrol ve denetim görevi Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD’ye ait. Sadece Çorlu’da değil, Pamukova’da, Ankara’da görevlerini yerine getirmeyen, teknik olarak sorunlu, eksik, yeteriz bir hat üzerinde tren seferlerini sürdürme kararını veren Ulaştırma Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü ve mevcut ulaşım politikalarının sahibi AKP iktidarı, katliamın sorumlusudur.

Resmi rakamlara göre kamuya ait bir ulaştırma aracında 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin de yaralandığı, öncesinde Pamukova ve yakın zamanda da Ankara’da benzer faciaların yaşandığı bu ülkede iktidarın hukuk sistemi ülkenin demiryolu ulaşım politikasını, altyapısını ve işletmesi yapan kurumların sorumlularını aklamaya devam ediyor.

politeknik.org.tr