Cengiz durmuyor: Korudaki kuru ağaçları kesmek için başvuru
Spread the love

Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz, Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nün etrafındaki kuru ağaçların kesimi için Koruma Kurulu’na başvuruda bulundu.

Cengiz Holding’e TMSF tarafından bedelsiz satıldığı öne sürülen Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nde iki yıl önce bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmış ve köşk küle dönmüştü. Yangın sonrası başlattığı inşaat faaliyetleriyle köşkün bulunduğu koruyu tahrip eden Mehmet Cengiz şimdi kuru olduğunu belirttiği ağaçları kesmek için Koruma Kurulu’na başvuruda bulundu.

İnceleme kararından beş gün sonra yangın çıktı
Cengiz Holding iki yıl önce Hüseyin Avni Paşa Köşkü’nü restore etmek için Koruma Kurulu’na başvurmuştu. Başvuru sonucu köşkü inceleme kararı çıkmış ve inceleme kararından beş gün sonra sebebi aydınlatılmayan bir nedenle yangın çıkmış ve köşk küle dönmüştü. Yangına dair açılan savcılık soruşturmasında itfaiyenin hazırladığı ‘yangının çıkış sebebi belli değil‘ sonuçlu raporu ve yangının kasten çıkarıldığına dair dosyada yeterli delil bulunmaması nedeniyle savcılık takipsizlik kararı verildi. Yangında köşk dışında ağaçların yangından etkilenmemesine rağmen Cengiz Holding tescilli ağaçların bir bölümünü izinsiz bir şekilde kesti.

Cengiz doğayı katletmeden duramıyor
AKP iktidarının desteğiyle kamu ihalesini kazanan Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz 2016 yılında Kuzey Ormanları Savuması’nın doğa ve kent suçu işleyen şirketler arasında başlattığı Altın Testere oylamasında Altın Testere Ödülünü kazanmıştı.

Altın Testere ödülü ‘işin ustası’ Cengiz Holding’e

Cengiz Holding’e karşı 241 gündür verilen Cerattepe mücadelesi

Ülke değil Cengiz’in dükkanı: Rize Havalimanı ihalesini Cengiz Holding kazandı

Ülkenin dağı taşı Cengiz’e armağan: Kuzey Ormanları delik deşik

politeknik.org.tr


Spread the love