Altın Testere ödülü ‘işin ustası’ Cengiz Holding’e

Kuzey Ormanları Savuması’nın doğa ve kent suçu işleyen şirketler arasında başlattığı Altın Testere oylamasında ödül ‘usta’ya gitti: Cengiz Holding 2016 Altın Testere Ödülünü kazandı.

Kenti ve doğayı yaşanamaz yerler haline getiren, kamusal alanları, tarım alanlarını, ormanları yok eden projelerin sahibi şirketlere Kuzey Ormanları Savunması tarafından verilen Altın Testere ödülünün oylama süreci tamamlandı. Altın Testere ödülünü en çok oyu alan Cengiz Holding kazandı. Oylamada başa oturan Cengiz Holding toplam oy sayısının yaklaşık %50’sini aldı. İktidar olanaklarını kullanan, kamu ihalelerinde ayrıcalıklara sahip olan Cengiz, 17-25 Aralık’ta ortalığa dökülen tapelerde yer alıyordu. Cengiz Holding patronu Mehmet Cengiz tapelerde Saray’a çalışan “havuz” şirketlerden birisi olduğunu kanıtlamış, halka küfretmişti.

Cengiz Holding yakın zamanda deniz doldurularak yapılacak Rize Havalimanı ihalesini almıştı.

Al birini, vur ötekine ama zirvede Cengiz var
Kuzey Ormanları Savunması oylama sonucunda Altın Testere ödülünü alan Cengiz Holding için şu açıklamayı yaptı:

“Cengiz Holding’in icraatlerini hatırlatalım: İstanbul 3. Havalimanı ve 3. Köprü, Cerattepe Altın Madeni, Akkuyu Nükleer Santrali, Karabiga Termik Santrali, Yusufeli Barajı ve HES, Ilısu Barajı ve HES, İstanbul Maltepe Dolgu Projesi, Hüseyin Avni Paşa Korusu ve dahası ve tabi ki telefonlardan millete sövmeleri!”

Oylamada Cengiz Holding’in ardından Ilısu Barajı ile Hasankeyf’i sular altında bırakmak üzere olan Nurol İnşaat, üçüncü sırada ise kent suçu projelerin ustası, şimdilerde askeri alanlara göz diken Ağaoğlu Şirketler Grubu yer alıyor.

politeknik.org.tr