Bornova Belediyesi ‘nden şehir plancısı Özlem Şenyol’a önce sürgün, şimdi soruşturma
Spread the love

Bornova Belediyesi, Kültürpark Projesi’ne karşı mesleki bilgilerini halk yararına kullandığı için görev yerini değiştirdiği şehir plancısı Özlem Şenyol Kocaer için şimdi de ‘sosyal medya paylaşımı’ gerekçesiyle soruşturma açtı. TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu konuyla ilgili açıklama yaptı: ‘Mesleki sorumluluğumuzun gereğini yapmaya devam edeceğiz!’

İzmir’de Bornova Belediyesi, kente zarar verecek Kültürpark projesine karşı mücadele ettiği için görev yerini değiştirdiği şehir plancısı Özlem Şenyol Kocaer hakkında bu kez soruşturma başlattı. Bornova Belediyesi ile yetkili sendika arasında imzalanan sözleşmede, sosyal denge tazminatına dair çalışanlara taahhütname imzalama zorunluluğu getirilmesine karşı çıkan ve konuyla ilgili görüşlerini sosyal medyada yayımlayan TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer’i belediye bir kez daha hedef haline getirdi.

KENT SUÇUNA KARŞI ÇIKAN ŞEHİR PLANCISINA SÜRGÜN
KÜLTÜRPARK PLATFORMU BELEDİYE KAPISINDA: ÖZLEM ŞENYOL KOCAER GÖREVİNE İADE EDİLSİN
‘Mesleğimizin gerekliliklerini yapmaya devam edeceğiz’
Kocaer hakkında açılan soruşturmaya tepki gösteren TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu açıklama yaptı. İzmir kentinin dokusunu bozan, geleceğini tehdit eden ve kentin kültürel, tarihi varlıklarına zarar veren Kültürpark projesine karşı mücadele ettiği için Bornova Belediyesi’nin türlü mobbing uygulamalarına maruz kalan Özlem Şenyol Kocaer’e sahip çıkan İzmir İKK, meslek sorumluluklar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceklerini açıkladı.

İKK açıklamasında ‘İncelemenin hedefi olan ve daha önce kentsel tasarım uzmanı olarak Bornova Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nde çalışan Özlem Şenyol Kocaer’in görev yeri, Kültürpark’a sahip çıkma mücadelesinden ötürü değiştirilmiş, mesleki vasıfları ve liyakatı ile ilgisi bulunmayan uzmanlık alanı dışında bir birimde çalışmaya zorlanmıştı. Bu sefer yalnızca hedef şaşırtılmak istenerek bu mücadelesinin dışında bir paylaşım üzerinden gidilmek istenmiştir. Bizler son soruşturmanın da bu süreçten bağımsız olmadığının farkındayız. Şenyol Kocaer, mesleki kimliğinin ve TMMOB anlayışının gereği olan bir biçimde topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmesinden ötürü yaklaşık 1,5 yıldan bu yana mobbing ve baskıya maruz kalmaktadır. Ancak kendisi tüm bu baskılara karşın doğru bildiğini söylemeye, bilimin ve hukukun ışığında, rant politikalarına karşı toplumsal çıkarları, doğal ve kültürel varlıkları savunmaya devam etmektedir.’ ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr


Spread the love