Beton martının mimarı Hakan Kıran’ın Politeknik’e açtığı dava ertelendi

İstanbul Kabataş’ta devam eden Martı Projesi’nin ‘mimar’ı Hakan Kıran’ın, kamu yararı taşımayan ve kente zarar veren projeye karşı mücadele eden Politeknik hakkında açtığı dava bugün (24 Ekim) Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Kenti savunanlar dava öncesinde açıklama yaptı: ‘Biz değil, kente ihanet edenler yargılansın!’

İstanbul’da Kabataş İskelesi’ne deniz dolgusu ve beton meydan uygulaması öngören ‘Martı Projesi’nin mimarı Hakan Kıran’ın, Politeknik YK Sekreteri Ersin Kiriş hakkında açtığı dava bugün (24 Ekim) saat 10.10’da Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Projenin Kabataş’ta ve etkilenme bölgesinde yaratacağı sorunları ve zararları teşhir eden ve projenin durdurulması için mücadele eden Politeknik’i hedef alan Kıran, ‘Projenin itibarı ve mesleki itibarı’ zedelendiğini iddia ediyor. Dava 6 Şubat’a ertelendi.

Mahkeme erteleme kararında, Kıran’ın Politeknik hakkında yaptığı hakaret suç duyurusunda savcılığın verdiği takipsizlik kararının istenmesine hükmetti.

Kıran, Martı Projesi’ni teknik açıdan değerlendiren, projenin yaratacağı tahribatı ortaya koyan ve projeye karşı mücadele eden Politeknik ve Politeknik YK Sekreteri Ersin Kiriş’in internet sitesi üzerinden yayımladığı yazıları gerekçe göstererek 3 ayrı suç duyurusunda bulunmuştu.

Mühendisler, mimarlar mesleki sorumluluğu bırakamaz!
Adliye önünde açıklama yapan kent savunucuları, yargılanması gerekenin kente zarar veren Hakan Kıran olduğunu belirtti. Kent savunucuları adına konuşan Politeknik YK Sekreteri Ersin Kiriş ‘Çok değil, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum.’ ifadelerinden 3 gün sonra, Kabataş’ı ve İstanbul’u savunduğumuz gerekçesiyle yargılandığımız dava için buradayız.’ ifadelerini kullandı. Kiriş, mühendislerin, mimarların, plancıların mesleki sorumlulukları olduğunu, kente, yaşama zarar veren projelerin parçası olmaması gerektiğini ve bu projelere karşı verilen mücadelenin içinde yer alması gerektiğini belirtti.

Hakan Kıran’ın Politeknik ve Politeknik YK Sekreteri Ersin Kiriş hakkında açtığı davalara konu olan yazılar:
MADDE MADDE MARTI PROJESI’YLE KABATAŞ TALANI – POLITEKNIK

KABATAŞ’IN BETON MARTISININ ‘MIMARI’

OHAL’DE DURMAYAN BIR MÜCADELE: KABATAŞ – ERSIN KİRİŞ

politeknik.org.tr