Rumelikavağı “Köprü Yerine Yaşam” dedi
Spread the love

Meslek odaları, sendikalar, mahalle ve hemşehri dernekleri, çevre savunucuları ve pek çok demokratik kitle örgütünün biraraya gelerek oluşturduğu 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu, 3. Boğaz Köprüsünün olası ayaklarından biri altında bulunan Rumelikavağı sakinleriyle sokak şenliğinde buluştu.

Başta Sarıyer ve Beykoz Halkı olmak üzere panel, şenlik, açık hava toplantıları gibi etkinliklerle İstanbul Halkını bilgilendirmeye çalışan 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu‘nun Rumeli Kavağı Sahilinde düzenlediği sokak şenliğine pek çok sanatçı da  şarkılarıyla destek verdi. Rumelikavağı sahilinde bulunan Mehmet Koçali Parkı‘nda toplanan yüzlerce platform gönüllüsü ve mahalle sakini şarkılar, türküler, halaylar ve horonlor eşliğinde 3. Köprü’ye bir kez daha HAYIR dedi.

Şenlikte 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu Sekretaryası Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Besim Selçuk SERTOK, Kavak Mahallesi Muhtarı Cevdet Bayraktar, bir mahalle sakini Basri Demirci, Sanatçı Nejat Yavaşoğulları ve Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu birer konuşma yaptılar.

Kavak Mahallesi Muhtarı Cevdet Bayraktar ; Arnavutköylülerin iki defa boğaza gömdüğü 3. Köprüye Rumelikavağı halkının da izin vermeyecegini ifade etti. Boğazı geçmenin tek yolunun köprü olmadığını belirten mahalle sakini ve balıkçı Basri Demirci deniz ulaşımının tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Orman Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Besim Selçuk SERTOK 3. Köprü’nün İstanbul’un trafik sorununa çözüm olmayacağı; kentin ormanları, su havzaları ve yaban hayatı üzerinde de tahribatlar yaratacağı ifadesinde bulundu. Sadece köprü bağlantı yolları için yaklaşık 400 hektarlık orman alanının yok edileceğini belirten SERTOK; 2. Köprü’de olduğu 3. Köprü’nün neden olacağı yapılaşma ile bu tahribatın daha da büyüyeceğini sözlerine ekledi. Bir orman mühendisi olarak 3. Köprü ile ilgili düşüncelerini bu şekilde dile getiren SERTOK; bir vatandaş ve Sarıyer sakini olarak da bütün dünyanın terkettiği kirli ve pahalı “karayolu politikaları“na karşı olduğunu, çözüm olarak da raylı sitemlerin, deniz ulaşımının ve toplu taşımanın tercih edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Şarkı arasında bir konuşma yapan Nejat Yavaşoğulları;3. Köprü’ye sadece Rumelikavağı sakinlerinin  değil, Anadolu Hisarı sakinleri, Sarıyer sakinleri, Galata sakinleri ve bütün İstanbul sakinlerinin hatta bütün Türkiye’nin ve bu dünyada yaşayan bütün insanların karşı çıkması gerektiğini; çünkü iki kıtayı ;Asya ve Avrupa’yı birbirne bağlamanın yolunun bu olmadığını aklı başında olan herkes bilir” dedi.

Sarıyerliler Derneği Başkanı Hayati Kaptanoğlu ise İstanbul’un kuzeyinde kalan orman ve su havzalarının köprü, bağlantı yolları ve neden olacağı yapılaşmaya feda edilemeyeceğini buna karşı her türlü mücadeleye hazır olduklarını dile getirdi.

Üçüncü Köprü Yerine Yaşam Platformu’nun Rumeli Kavağı Etkinliği, Sarıyer ve Gültepe Halkevi Müzik Topluluğu “Denizin Ezgisi” ve Burcu Yeşilbaş‘ın söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halay ve horonlarla son buldu.

 

Politeknik.org.tr İstanbul


Spread the love