AKP ‘üç beyaz’ Şovunu Sürdürürken Gıda İşletmelerini Denetimsiz Bırakıyor
Spread the love

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın beyaz ekmekle ilgili talimatlarının ardından beyaz ekmek, tuz ve şekerin kullanımına yönelik hazırlıkları anlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, denetimsiz gıda işletmelerinden hiç bahsetmiyor.

Başbakanın beyaz ekmekle ilgili demecinin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı beyaz ekmeği daha kepekli hale getirecek ve 2014 yılı itibarı ile tam tahıllı ekmeğe geçilecek bir planı açıkladı. Beyaz ekmekte yapılacak bu düzenlemelere şeker ve tuz tüketimiyle ilgili düzenlemelerin de ekleneceğinin bilgisi basında ‘AKP ‘üç beyaz’a savaş açtı’ başlıklarıyla yer aldı.

Konuyla ilgili olarak Bakan Mehdi Eker dün (06.02.2013) Antalya’da katıldığı bir açılışta basına ekmek, şeker ve tuzla ilgili hazırlıklardan bir kez daha bahsetti ve esmer şeker ile kaya tuzu kullanımı için çalışmalara başladıklarını ifade etti. Beyaz ekmek, şeker ve tuz tüketiminin sağlığa verdiği zararlardan bahseden Bakan Eker, gıda işletmelerinin denetimsizliğinden ise hiç bahsetmedi.

AKP’nin bir şova dönüştürdüğü ekmek, şeker ve tuz gıdalarıyla ilgili düzenlemelerindeki samimiyetsizliği gıda alanında bugüne kadar yaptığı düzenlemelerle açığa çıkıyor.

AKP gıda işletmelerini denetimsiz bıraktı
AKP hükümetinin çıkardığı 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu 13 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmişti. Yasa ile gıda işletmeleri büyük-küçük işletmeler olarak kategorilendirilmiş, gıda işletmelerinin %80’ini oluşturan ‘küçük’ işletmelerde denetimden sorumlu uzman kişilerin istihdam zorunluluğu ortadan kaldırılmıştı. Yasa binlerce gıda, kimya ve ziraat mühendisinin işsiz kalmasına yol açtığı gibi gıda güvenliğini de tehlikeye sokmuştu.

Gıda Mühendisleri Odası(GMO) yasaya karşı verdiği mücadelede güvenli gıda tüketimi için yapılması gerekenleri defalarca bakanlığa sundu fakat GMO’nun talepleriyle ilgili herhangi bir adım atılmadı. GMO son olarak 19 Ocak 2013 tarihinde Ankara’da güvenli gıda tüketimi için 500’ü aşkın gıda mühendisi üyesiyle bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde ‘Daha çok gıda mühendisi sahaya, güvenilir gıdalar sofraya’, ‘Sağlıksız gıda öldürebilir’, ‘Denetimsiz gıda istemiyoruz’ talepleri yer almıştı.

politeknik.org.tr


Spread the love