ABD’de mimarlar sendikalaştı

ABD’de Bernheimer Architecture firmasında çalışan mimarlar sendikalaştıklarını açıkladı. Böylelikle mimarlar ilk defa bir özel şirkette sendikalaşmış oldu. Bernheimer Architecture’de 22 mimar çalışıyor.

Uzun çalışma saatleri, düşük maaşlar

New York’ta konut projeleri alanında faaliyet gösteren Bernheimer Architecture firmasında çalışan mimarlar 1 Eylül 2022 tarihinde sendikalaştıklarını açıkladı. Mimarların iki yıl öncesine dayanan sendikal örgütlenme çabaları başarıya ulaştı. 

Uluslararası Makinistler ve Havacılık ve Uzay İşçileri Sendikası’na (International Association of Machinists and Aerospace Workers) üye olan mimarlar uzun çalışma saatlerinden ve düşük maaşlardan şikayetçi. Mimarlar sendikalaşarak, çalışma saatleri ve ücretlerle ilgili sektörde standartların oluşturulmasını ve yerel yönetimlere bunları kabul ettirmeyi hedefliyorlar.

Sendikalaşma kampanyalarına şüpheli yaklaşanlar, genel olarak sendikalaşmanın olduğu şirketlerin, emek değerinin artmasından ötürü rakip firmalara karşı dezavantajlı olacakları ve bunun da koşulların daha kötü olmasına neden olacağı fikrini savunuyorlar. Sendika savunucuları ise işçiler örgütlendikçe sektör şartlarının iyileşeceği ve standartların yükseleceği konusunda hemfikirler.

Bernheimer Architecture ve sendikanın ortak yaptıkları açıklamada, karar verme süreçleri ve adil ücretlendirme gibi konularda şeffaflık da dahil olmak üzere ortak değerler üzerine çalışacaklarını vurguladılar.

SHoP Architects rüzgarı

2021 yılında SHoP Architects çalışanı mimarların başlatmış olduğu sendikal örgütlenme çabası başarıya ulaşamasa da mimarlara ve mimarlık sektörüne ilham vermiş görünüyor.  Sendikal örgütlülük için harekete geçen mimarlar, yönetimden gelen baskılar ve Shop Architects’in sorunları farklı şekillerde çözme vaatlerini gerekçe göstererek örgütlenme faaliyetini durdurmuşlardı. 

 

*The New York Times’ın https://www.nytimes.com/2022/09/01/business/architects-union.html  haberinden derlenmiştir.