Zonguldak’ta 3 Maden Mühendisine Yönelik Saldırılara Tepki

Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi öncülüğünde bir araya gelen çeşitli kurum ve dernekler Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden mühendislerine yönelik saldırıları protesto ettiler.

TTK Genel Müdürlüğü önünde toplanılıp Zonguldak Adliyesi önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirilirken, burada Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Özbakır’la yapılan görüşmenin ardından, Zonguldak Valiği’ne kadar yürüyüş devam ettirildi.

Zonguldak Valiliği’nde basın açıklamasını okuyan Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube YK Başkanı Erdoğan Kaymakçı, TTK’da çalışan mühendislere yönelik, devamsızlığı nedeniyle iş akdi idari olarak sona erdirilen kişilerce yapılan sözlü ve fiili saldırıların sürdüğünü belirtti. İşten çıkarılan kişilerin içinde bulundukları durumun sorumlusu olarak üyelerini gördüğünü ve son süreçte mühendislere sopalı ve bıçaklı saldırılar gerçekleştirildiğini aktaran Kaymakçı, ”Geçtiğimiz günlerde üyemiz darp edilmiş, 2 üyemize de bıçaklı saldırı girişiminde bulunulmuştur. Saldırganlar serbestçe aramızda dolaşmaktadır. Kurumda verimli ve güvenli çalışma ortamı ortadan kalkmıştır. İş yerlerinde bu tür örneklerle dolu onlarca olay yaşanmıştır. Sözlü tacizler, yol keserek tehditler, tartaklamalar ve kurum mallarına zarar verme yolları denenmiştir. Üyelerimizin ve meslektaşlarımızın can güvenliğinden endişe etmekteyiz.” dedi.

İş yerlerinde işçiler, nezaretçiler ve teknik elemanlarla birlikte adil bir yapı içerisinde sağduyulu, özgürlükçü, demokratik ve güven ilişkileri kurabilecek bir yönetim anlayışıyla çalışmak istediklerini belirten Kaymakçı, saldırganlar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

politeknik.org.tr