ZMO Önünde İşten Çıkartılmaya Karşı Eylem Yapıldı
Spread the love

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’ndan 04 Şubat 2010 tarihinde atılan Esra Demirkan bugün saat 12.30’da Oda önünde bir basın açıklaması yaptı.


Okullar yarıyıl tatilindeyken, 9 yaşındaki çocuğuna bakacak kimseyi bulamadığından, çocuğuna bakabilmek için yıllık iznini kullanmak isteyen Esra Demirkan, izin talebinin keyfi bir şekilde reddedilmesi üzerine 5 günlük rapor almak durumunda kalmış ve rapor bitiminde işyerine gittiğinde kendisine işten atıldığı bildirilmişti.

7,5 aylık hamileyken işten atılan Esra Demirkan’ın basın açıklamasına TMMOB ve TMMOB’a bağlı odalarda çalışanların yanı sıra Eczacılar Odası, Ankara Tabip Odası ve ASMMO çalışanları da destek verdi. Yüze yakın Oda Çalışanının katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında Odalarda son dönemlerde artan güvencesiz çalıştırma ve işten atmalara son verilmesi ile sendikal örgütlenmelere engel olunmaması talepleri öne çıktı.

ZMO Genel Başkanı Gökhan Günaydın ve birkaç yönetim kurulu üyesi de basın açıklamasının yapıldığı alana gelerek eylemi karalamaya çalıştılar, işçilere sözlü sataşmada bulundular. İşçiler bu tahammülsüzlüğü anlayamadıklarını dile getirerek bir oda başkanın “burası benim odamın önü” diyerek basın açıklamasını sabote etmeye çalışmasının da kabul edilebilir bir davranış olmadığını söylediler.

 

 

 

 


Spread the love