Yurtta alçıpan zemin çöktü: Mühendislik öğrencisi yaşamını yitirdi
Spread the love

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Ozan Furkan Turhan, kaldığı yurtta alçıpanla kapatılan zeminin kırılması sonucu yüksekten düşerek yaşamını yitirdi.

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan Ozan Fatih Turhan, kaldığı yurtta merdivenlerin yanında bulunan ve alçıpan ile kapatıldığı belirlenen zemine basması sonucu yüksekten düşerek ağır yaralandı. Turhan, kaldırıldığı Umuttepe Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Üniversitedeki ilk yılını yeni tamamlamış olan Turhan, teknik olarak uygun olmayan alçıpan zemin döşemesinin yurtta kullanılması nedeniyle iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı birinci derece sorumlu
Alçıpan gibi yük taşıma kapasitesi düşük malzemelerin üzerine düşey yük binebilecek zeminlerde kullanılması uygun değil. Ancak yurtların denetimi yeterince yapılmadığı için yurtlarda teknik skandallar nedeniyle ölümler devam ediyor. Turhan’ın ölümünden birinci derece sorumlu ise yurt yönetimi, yurt sahibi ve yurtları denetlemekle yükümlü Milli Eğitim Bakanlığı’dır.

Aladağ yurt katliamı sonrasında Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği şeklinde adı değiştirilen yurt yönetmeliğine göre yurtları denetlemekle yükümlü başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, yerel yönetimler, valilikler hala öğrenci yurtlarının sağlıklı ve güvenli olması yükümlülüğünü yerine getirmiyor. Ortaya çıkan katliamlar, iş cinayetleri yurtlarda öğrencilerin barınma güvenliğinin olmadığını gösteriyor.

Yönetmeliği yenile, sorumluları gizle: Yeni öğrenci yurtları yönetmeliği yürürlükte

politeknik.org.tr


Spread the love