Yönetmeliği yenile, sorumluları gizle: Yeni öğrenci yurtları yönetmeliği yürürlükte

Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği Bakanlar Kurulu kararıyla 6 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle daha önce üç kez değiştirilen Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği kalkmış oldu.

Öğrenci yurtlarının açılması ve işletilmesi ile ilgili kuralları belirleyen yeni Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Geçtiğimiz kasım ayında Aladağ’daki yurt yangınıyla yaşanan katliamın ardından AKP’li Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve yerel yönetimlerin öğrenci yurtlarını tarikatların eline vererek denetimsiz bıraktığı açığa çıkmıştı. AKP iktidarı bir kez daha bir katliamın ardından öğrenci yurtlarını tarikatlara sunan ve denetimsiz bırakan sorumluların cezalandırılması yerine yeni yönetmelik hazırlayarak göz boyamayı tercih etti.

Öğrenci yurdunda katliamın sorumlu haritası – Politeknik

Yurt müdürleri sertifikalı, kurucular lisans mezunu olsun
Yeni yönetmelikte öğrenci yurtlarıyla birlikte öğrenci pansiyonları, apartları ve stüdyo daireleri de tanımlanıyor. Barınma hizmeti veren tüm bu öğrenci yurtlarının kurucularının ve kurucu temsilcilerinin lisans mezunu olmaları, müdürlerin ise sertifikalı olma zorunluluğu getiriliyor. Bu bir kaç ufak değişiklik dışında denetimlerle ilgili maddelerde ya da denetimlerden sorumlu olan yerel ve merkezi yönetimlerde esaslı herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

Denetimsiz bırak, yeni yönetmelik hazırla
Öğrenci yurtlarında meydana gelen yangın, çökme gibi pek çok çocuk ölümüne yol açan katlimalar yönetmelik eksiklilerini değil merkezi ve yerel yönetimlerin yönetmeliklere uymadığını, öğrenci yurtlarını denetimsiz bıraktığını gösteriyor. Üç kez değiştirilmiş bir şekilde yürürlükten kaldırılan Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’ndeki gibi yeni yürülüğe giren Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’nde de yurt işletme izinlerinin nasıl verileceği, denetimlerin nasıl yapılacağı ayrıntılı olarak tarif ediliyor ve başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, yerel yönetimler, valilikler bir kez daha öğrenci yurtlarının sağlıklı ve güvenli olmasından sorumlu tutuluyor.

AKP iktidarının 15 yıl boyunca sağlıklı ve güvenli hale getirmediği öğrenci yurtlarıyla ilgili sorumluluklarını gizlemek için hazırladığı yeni yönetmelik, AKP’li Türkiye’de yurtlarda barınma tehlikesini ortadan kaldırmıyor.

politeknik.org.tr