2.5 Yıllık YouTube Sansürü Kalktı ama Zihniyet Kalıcı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı YouTube’a erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına karar verdi.

İnternet’teki en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube, Atatürk’e hakaret içeren videolar bulunduğu sebebiyle 5 Mayıs 2008’de engellenmişti. Almanya merkezli International Licencing Service adındaki telif ajansının Atatürk’e hakaret içeren videoların haklarının kendisinde olduğunu açıklamıştı. Ardından şirketin Türkiye’deki CEO’ları görsellerin telif haklarını satın alarak, bunların siteden kaldırılmasını sağladılar.

Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği’nden gelen, bu videoların kaldırıldığı haberi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral YouTube’a erişimin engellenmesi kararının kaldırılmasına karar verdi.

Youtube yasağının kalkması ile ilgili bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Hukukun izlenmesinden başka hiçbir yolun geçerli olmadığını gördüler zannediyorum. Bundan sonraki aşama, yargı kararı yerine getirildiğine göre, mahkemeye müracaat edip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılması aşamasıdır.Gördüğünüz gibi herkes yasalara uyunca hiçbir sorun çıkmıyor” dedi.

Her ne kadar YouTube yasağının kalkması umut verici görünse de başta sol siteler olmak üzere bir çok siteye erişim engeli sürüyor. Türkiye’de şu ana kadar yasaklanmış web sitesi sayısı 7 bini aşmış bulunuyor. Bunların gerçek sayısı asla bilinmiyor ve yasaklanan sitelerin adresleri de ‘başka yollarla bu sitelere ulaşılamasın’ diye açıklanmıyor.

politeknik.org.tr