Yol projesi için ODTÜ arazisine saldırı

Bilkent Şehir Hastanesi’ne ulaşım bağlantıları gerekçesiyle ODTÜ arazisine yapılması planlanan yol projesi için rektörlük ve Ankara Büyükşehir Belediyesi anlaşmasının hemen ardından, dün gece (9 Eylül) iş makineleri ODTÜ ormanına girdi

Bilkent Şehir Hastanesi ulaşımı gerekçe gösterilerek ODTÜ arazisine yapılması planlanan yeni yol projeleri için 8 Eylül’de rektörlük ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmasının ardından iş makinaları akşam saatlerinde OTDÜ arazini tahrip etmek üzere kampüse girdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait 100 iş makinesi ve 400 kamyon, 4.8 kilometrelik yeni yol çalışmasına ODTÜ Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başladı.

Bozkır bir alandan yıllar boyu ODTÜ’lülerin diktikleri ağaçlarla Ankara’nın en büyük kent içi orman alanına dönüşen ODTÜ arazisine yönelik yol saldırısı TOMA ve çevik kuvvet ekipleri ile birlikte gerçekleştiriliyor.

Gökçek’ten ODTÜ ve AOÇ arazilerine 4 farklı yol projesi
Projede anlaşma nasıl sağlandı?
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü arasında anlaşma, Ankara Valiliği’nin devreye girmesiyle sağlanmıştı. ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarı’na ve daha sonrasında Ankara Çevre Otoyolu’na bağlanacak olan bulvarın Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4.8 kilometrelik kısmın yapımına yönelik madde dünkü protokolde yer alıyordu.

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org