Bir yavuz hırsız vakası daha: Mimar Sinan Genim beton Narmanlı’yı savundu

Narmanlı Han’ı restorasyon adı altında yıkıma uğratan projenin mimarı Sinan Genim projeyi savundu: Aslına sadık kaldık

Beyoğlu’nun en eski yapılarından biri olan Narmanlı Han restorasyon adı altında tahrip edilirken bahçesindeki ağaçlar kesilerek betonlaştırıldı. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Milliyet’e konuşan projenin ‘mimarı’ Sinan Genim yaptıklarını savundu ve projede gerçekleştirilenlerin aslına uygun olduğunu söyledi. Genim ‘Eğer imkanım olsa daha çağdaş çizgilerle restorasyon yapardım. Büyük oranda aslına sadık kaldık’ dedi.

Kent suçu mimarı: Viraneden farksızdı, ihtişamlı günlerine döndürdük
186 yıllık yapının birçok noktasında yıkım yapan Genim ‘Viraneden farksız hale gelen, çökme tehlikesi bulunan tarihi eseri aslına uygun olarak yeniden eski ihtişamlı günlerine döndürüyoruz. Bizi eleştirenler, bugüne kadar ortaya hiçbir eser koymayan, kendileri dışında hemen herkesi ahlaksızlıkla itham eden kişiler” ifadelerini kullandı

Proje önemli bir atılım, ‘kent savunucuları’ cahilmiş
Tarihi yapının korunması için mücadele veren meslek insanlarının, kent savunucularının itirazlarına rağmen hayata geçirilen proje için Genim, projeye itiraz edenlerin projeye hiç bakmadığını iddia etti. Tarihi yapıya zarar veren, ağaçlarını ve bahçesini yok eden projenin mimarı Genim, ortaya çıkan eserin Beyoğlu için önemli bir atılım olduğunu söyledi. Genim “Kendilerine kent savunucu diyen şahıslar, bu işe başladığımız ilk günlerde uygulanacak projeyi görmek istediler. ‘Buyurun bakın’ dedik. Ancak her ne hikmetse kimse projeye bakma zahmetinde bulunmadı. Tüm dünyada yapılan neyse onu yapmaya çalışıyoruz. Eğer imkanım olsa daha çağdaş çizgilerle restorasyon yapardım. Büyük oranda aslına sadık kaldık. Eleştirenler, merak edip buraya gelmiş ve cehaletlerini aşmak için çaba göstermiş olsaydı, ortaya çıkan eserin Beyoğlu ve İstiklal Caddesi için önemli bir atılım olduğunu göreceklerdi.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Asıl cahil Narmanlı’yı AVM’leştirenlerdir’’
Konuyla ilgili konuşan Politeknik YK üyesi mimar H. Ekin Sarıca, Genim’in ifadelerini değerlendirdi:

İstiklal Caddesi’nin büyük bir hızla gerek mimarisiyle gerek özneleriyle dönüştürüldüğü ortadadır. Bu projenin de Beyoğlu’nu açık bir AVM ye dönüştüren Demirören, Grand Pera projelerinden hiçbir farkı yoktur. Narmanlıhan, uzun yıllar boyu barınma ve üretim alanı olarak bahçesinde ağaçları ve kedileriyle halkın kullanımına açık, İstiklal Caddesi’nin önemli yapılarından biriyken şimdi gri bahçesi kadar ruhsuz tüketim alanına dönüştürülerek bir kent suçu işlenmiştir. Asıl cahil, Narmanlı’yı betonlaştıran, AVM’leştirilen ve bunu ihtişam sayan, açıklamalarıyla halkı yanıltan, kent suçu projeye ortak olarak mesleki sorumluluğunu yok sayan Sinan Genim’dir. Daha önce Genim’in ofisin önünde ona hatırlatmıştık, yağmacı olma mimar ol demiştik. Kent suçu projelere karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Halkın mimarları Sinan Genim’in ofisinde buluştu: Rantçı Sinan Narmanlı’dan defol!

politeknik.org.tr