Yine bir mega proje, yine iskele, yine göçük

İzmir – Çanakkale Otoyolu’nun Koyundere Mevkii’nde yapımı devam eden viyadük inşaatında beton dökümü sırasında iskele çöktü, enkaz altında kalan 4 işçi hayatını kaybetti, 7 işçi yaralandı. Geçtiğimiz yıl yine 3. Köprü bağlantı yolları inşaatında aynı gerekçeyle iskele çökmüş ve 3 işçi hayatını kaybetmişti.

Mega projelerdeki iş cinayetleri son gaz devam ediyor. İzmir-Çanakkale Otoyolu Koyundere Mevkisi’ndeki yapımı devam eden viyadük inşaatında beton dökülmesi sınasında çelik konstrüksiyon iskele çöktü. Bugün (4 Ağustos) öğle saatlerinde meydana gelen olayda, enkaz altında kalan dört işçi hayatını kaybetti, çok sayıda işçi yaralandı.

Yine bir mega proje, yine iskele, yine göçük
Güvenli bir çalışma ortamı için iskele kurulum şartlarının belli iken, viyadük inşaatında kurulan iskelenin çökmüş olması bir kusur olduğunun açık göstergesidir. Daha önce yine bir mega proje olan 3. Köprü Kuzey Otoyolu’nun Çavuşbaşı Mevkii’nde viyadük inşaatında beton dökümü sırasında iskele çökmüş 3 işçi hayatını kaybetmişti. AKP’nin “kalkınma” adıyla doğal yaşam alanı, kent demeden akıl ve bilim dışı iş bitim süreleriyle yapmaya çalıştığı mega talan projelerinde alınmayan önlemler, denetimin yok sayılması, taşeron sisteminde tüm işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin “fuzuli maliyet” olarak görülmesi bu tabloyu doğuruyor.

Politeknik ekibinin 3. Köprü inşaatında çöken iskele ile ilgili ayrıntılı teknik raporu

CLj235FW8AAuvPS

politeknik.org.tr