Yılın yaşam düşmanı ödülü Cengiz’e: “Cerattepe’yi bırak Altın Testere’yi al!”
Spread the love

Kuzey Ormanları Savunması tarafından yılın yaşam düşmanına verilen “Altın Testere” ödülünün ilkini, yapılan halk oylaması sonucunda Cengiz Holding kazandı. Yaşam savunucuları holdingin İstanbul’da bulunan binası önüne götürdükleri testereyi vermek istedi ancak Cengiz ödülü kabul etmedi

Kuzey Ormanları Savunması tarafından yılın yaşam düşmanına verilen “Altın Testere” ödülünün kazananı Cengiz Holding’e 11 Mart’ta ödülü teslim edildi. Holdingin İstanbul’da bulunan binası önünde temsili bir ödül töreni düzenleyen yaşam savunucuları, Altın Testere’yi vermek istese de holding  kabul etmedi.

Yaşam savunucuları 30 Aralık’ta internet üzerinden halkın tercihine sunulan ve 2016 yılının yaşam düşmanının seçildiği Altın Testere Ödülü‘nün kazananı Cengiz Holding’e testeresini teslim etti.

(Altın Testere adaylarının hepsine ulaşmak için tıklayınız). 

“Listeyi oluşturmakta zorlandık”
Ödül töreni sunucuları Özgür Erbay ve Özle Türk, ödül töreni açıklamasında ülkenin dört bir yanında usulsüzlük ve vicdansızlık almış başını yürüyorken, hangi holdingin hangi şirketin oylama listesinde yer alacağını belirlemenin ne kadar zor olduğunu belirtti. Halk oylamasının sonucunda ise  Altın Testere’yi açık ara kazananın Cengiz Holding olduğu belirtilen yaşam savunucuları “her geçen gün yeni bir yağma projesiyle duymaya alıştığımız, adı ‘ülkenin sahibi’ne çıkmış Cengiz Holding oylamaya katılan yaşam dostlarının da takdiriyle bu toprakların gördüğü en acımasız girişimci, yatırımcı ve müteahhit olarak açık arayla bir Altın Testere’yi hak etti!” dedi.

“Şaşırdık dersek yalan olur”
Kazananın Cengiz Holding olmasına şaşırmadıklarını ifade eden yaşam savunucuları Cengiz Holding’in talan ve yağma projelerini tek tek saydı:

İstanbul 3.Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Cerattepe Altın Madeni, Akkuyu Nükleer Santrali, Karabiga Termik Santrali, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, İstanbul Maltepe Dolgu Projesi, Hüseyin Avni Paşa Korusu, Tekirdağ Safaalan taş ocakları, Kuzey Marmara Otoyolu yeni kesim ihalesi, Kral Yolu tahribi ve dahası… Mehmet Cengiz’in telefon konuşmalarında millete sövmesi…

“Millete sövenler değil yaşamı savunanlar kazanacak”
Açıklama, geçtiğimiz sene 12 Mart’ta Kuzey Ormanları Savunması’nın yine aynı yerde, Cengiz Holding’in önünde açtığı dev pankartta yazana atıf yaparak sonlandı: ”Kuzey Ormanları’ndan Cerattepe’ye , Karabiga’dan Hasankeyf’e millete söven alçaklar değil, yaşamı savunanlar kazanacak!”

Ödül Töreni açıklaması ardından Altın Testere’yi Cengiz Holding adına Mehmet Cengiz’e teslim etmek isteyen yaşam savunucuları özel güvenlik engeliyle karşılaştılar. Mehmet Cengiz’in hak ettiği ödülü verememenin burukluğunu yaşayan yaşam savunucuları Altın Testere’yi bina önüne “Cerattepe’yi bırak Altın Testere’yi al!” ve “Cengiz elini ormanlardan çek!” sloganları eşliğinde bıraktılar. Ödül töreni Altın Testere’yle hatıra fotoğrafı çektirilmesi ardından alkışlar eşliğinde son buldu.

Kaynak: Sendika.Org, Kuzeyormanlari.Org


Spread the love