Yıkımı fırsata çevirmeye çalışanlar iş başında!

AKP, Van depreminin faturasını kendisinden başka herkese çıkarmaya devam ediyor.

Yardım skandallarının faturasını yerel yönetimlere, yıkılan binaların sorumluluğunu mühendis ve mimarlara çıkaran AKP, yeni hedef olarak kendine yoksul halkı seçti. Depremi kendi piyasacı ve rantçı politikalarının malzemesi yapmayı da ihmal etmeyen AKP temsilcileri depremi yeni rant alanları yaratmanın motor gücü olarak kullanmaya çalışıyor.

Topbaş: “Yeni bir şehir kurmalıyız”

Depremin üzerinden daha 3 gün geçmişken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olası bir depreminin faturasını binalarını güçlendirmeyen, yıllardır yaşadığı evleri onbinlerce lira borçla ellerinden alınmaya çalışan halka çıkardı. Kendilerinin alınacak her türlü önlemi aldığını ima eden Topbaş, yeni rant alanları ve büyük bir yıkımdan başka getiri olmayacak yeni kent projelerinin dayanağı olarak depremi gösterdi.

Erdoğan: “Yoksulun evini başına yıkacağız”

Deprem sonrası yalanlarla halka saldırmaya Başbakan Erdoğan da devam etti. Ne pahasına olursa olsun “kaçak yapıları” yıkacaklarını söyleyen Erdoğan depremden kendine yeni yıkım vazifeleri çıkarmış oldu. Erdoğan’ın işaret ettiği elbette ki yandaşlarına peşkeş çektiği villalar, gökdelenler değil yoksul halkın kendilerine rant yaratacak evleriydi. Erdoğan’ın açtığı yoldan ise gözünü para bürümüş inşaat firmaları devam ederek binaları “ücret almadan” yıkabileceklerini söylediler. İkiyüzlülüğün bu kadarına da pes dedirten ise “İstanbul’un yarısını deniz kumuyla yaptım” diyen Ali Ağaoğlu’nun binaların %50’sini yeniden yapmak gerektiğini açıklaması ve buna talip olması oldu.

politeknik.org.tr