AKP terörü Gerze’de tutuklamalarla sürüyor
Spread the love

Sinop Gerze’de kurulması planlanan termik santrale karşı çıkan bölge halkına yönelik AKP’nin saldırıları devam ediyor. 5 Eylül günü polis halka saldırarak şiddetin dozunu arttırırken 21 Ekim’de başlayan gözaltı saldırısı sonucunda 5 kişi tutuklandı.

Sinop’un Gerze İlçesi’nde bulunan Yaykıl Köyü’nde yapılması planlanan termik santrale karşı çıkan ve çalışma yapmaya gelen firma yetkililerine karşı barikat kurup direnişe geçen Gerze’lilere 5 Eylül günü polis saldırarak onlarca kişinin yaralanmasına yol açmıştı. Yaşanan gözaltılar sonucunda Volkan Özcan tutuklanmış ancak Gerze halkının kararlı direnişi kırılamamıştı.

Bölge halkına yönelik saldırılar 21 Ekim sabahı yapılan ev baskınları ile gözaltıların ve tutuklanmaların yoğunlaştığı bir sürece girdi. Aynı gün ifade verdikten sonra serbest bırakılan Ümit Küçük, Murat Akgöz, Fatih Asna, İlker Özcan ve Nusret Kuruoğlu, 28 Ekim günü savcılığın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı. Karara tutuklananların yakınları ve bölge halkı büyük tepki gösterdi.

Termik santral, Tuncay Özilhan’a ait Anadolu grubu tarafından her türlü usulsüz yol da kullanılarak kurulmaya çalışılıyor. Şirket yetkililerinin kaçak yollardan sondaj yapmasını engellemeye çalışırken polis tarafından saldırıya uğrayan halk şimdi de “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet”, “kamu malına zarar” ve “görevli memura mukavemet” gibi suçlamalarla tutuklanmaya başladı. Yeşil Gerze Platformu çatısı altında bir araya gelerek köylerine santralin kurulmasına karşı çıkan Yaykıl halkı ise her türlü saldırıya rağmen termik santrale karşı direniş kararlılığını koruyor.

politeknik.org.tr


Spread the love