Yeşil Yol talanın altından da Cengiz ve Kolin çıktı

Son günlerde Karadeniz halkının direnişle karşıladığı Yeşil Yol Projesi’nin ihalelerinin büyük bir kısmının AKP’nin havuz şirketleri Cengiz Holding ve Kolin Holding’e verildiği ortaya çıktı.

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birleştirmek için başlatılan ve doğal yaşam alanlarını tahrip ettiği için bölge halkının direnişiyle karşılan Yeşil Yol Projesi’nin ihalelerininin altından Cengiz İnşaat ve Kolin İnşaat çıktı. Proje kapsamında yapılan Devlet Su İşleri (DSİ) ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne (KGM) bağlı ulaşım, yol ve baraj ihalelerin tamamı Cengiz ve Kolin’e verilirken, imar planlama ihaleleri de Barlas İmar Plan Ltd. isimli şirkete  verildi.

Her kamu ihalesinin kazananları
17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında başta Cengiz ve Kolin şirketleri olmak üzere AKP’ye yakınlığıyla bilinen inşaat şirketlerinin dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ve Bakanlarıyla kurdukları organik ilişkilerle kamu ihalelerindeki yolsuzlukları da ortaya saçılmıştı. AKP döneminde, AKP eliyle büyüyen ve her taşın altından çıkan havuz şirketlerinden Cengiz Holding son dönemde Mersin Nükleer Santrali’nin deniz yapıları ihalesi, Artvin Cerrattepede’ki maden çıkarma faaliyetlerini almıştı.

hrt1

mulksuzlestirme.org ‘nin Yeşil Yol Projesi için hazırladığı ağ haritası/ Cengiz İnşaat

hrt2

Kolin İnşaat

planlama-ihale

Planlama ihaleleri

 

politeknik.org.tr