İnşaat Mühendisleri Odası: “Zam ve Zulümle Ayakta Kalmak Mümkün Değildir”

Zam ve zulümle ayakta kalmak mümkün değildir

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yılbaşını 7 yıldızlı otelde karşıladığı saatlerde, kurmayları zam oranlarını açıkladı. Otoyol, köprü geçişlerinden motorlu taşıtlar vergisine, sigaradan benzine kadar hemen tüm mal, hizmet ve vergiler artırıldı. Kendilerini lüks otellere yakıştıranlar, halka yeni yılı zehir etmekte sakınca görmedi.
İğneden ipliğe her kalemin zamlanmasının tek bir açıklaması bulunuyor: 2010 yılı çalışanlar, emekliler, sabit gelirliler için dayanılmaz olacak. Zaten pahalılık karşısında ayakta kalmakta zorlanan geniş kesimler, son zamlarla birlikte yaşam standardını daha da aşağılara çekecek ve alışkanlıklarından vazgeçecek. Belli ki yapılan bu zamlar, başka zamları tetikleyecek, insanlar ulaşım, ısınma, beslenme gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda kalacak.
Zamların farklı sektörlere zincirleme yansıması ise kaçınılmaz olacak. Örneğin, zaten büyük sıkıntı içinde bulunan inşaat sektörü, girdilerin artması ve halkın alım gücünün düşmesi sonucunda içinde bulunduğu darboğazdan kurtulma umudunu daha da yitirecek.
Ekonomik krizin ağır yükünü halkın üstüne yıkmakla deneyimli siyasi iktidar şimdi de, bütçe açığını zam yoluyla kapatmayı, faturayı halka ödetmeyi planlıyor.
Zamlara karşı çıkan, faturayı ödemek istemeyen, halkı yoksullaştıran, işsizliğe mahkûm eden programlara direnen kesimlere karşı ise şiddet uygulanıyor.
Zam ve zulüm, AKP iktidarının ayırt edici özellikleri arasında yerini almıştır. Açık ki siyasi iktidar kendi sonunu hazırlamaktadır; dünya üzerinde zam ve zulümle ayakta kalmayı başaran bir iktidar yoktur.
İnşaat Mühendisleri Odası, vatandaşlarına zulmü ve pahalılığı mubah gören iktidara karşı direnmenin kaçınılmaz olduğuna inanmakta, tüm kamuoyunu tepki vermeye çağırmaktadır.