Yeni Bir İş Olanağı: İş Güvenliği Uzmanlığı !
Spread the love

Mühendislere iş kapısı olarak gösterilen iş güvenliği uzmanlığı alanı, güvencesizleştirilen çalışma yaşamında güvencesiz ‘iş güvenliği uzmanları’ anlamına geliyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile çok fazla mühendis istihdamının olacağını belirtti.

İş güvenliği uzmanları güvencesizleştirilen çalışma yaşamı içerisinde patronlar tarafından istihdam edildiği için iş kaygısıyla çalışmakta ve sorumluluklarını yerine getirememektedir.

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında piyasalaşmayı hızlandırdı. İş güvenliği uzmanları bu piyasalaşmış alanda işverenle yaptıkları sözleşmeler sonucu düşük ücretlerle çalıştıkları gibi işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin tedbirleri, denetimleri herhangi bir kamusal güvence olmadan sürdürmeye çalışıyor.

Güvencesiz çalışma koşullarına mahkum edilen iş güvenliği uzmanlarının her geçen gün sayısı artarken, Kasım Özer’in iş sağlığı ve güvenliği alanını mühendislere iş kapısı olarak göstermesi, güvencesiz çalıştırmayı meşrulaştırmaktadır.


politeknik.org.tr


Spread the love