Yaşam savunucuları orman katliamını sordu: ‘Rehabilitasyon bu mu Veysel?’

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un kuzeyindeki ormanları tarumar eden projelere ve maden sahalarına karşı eylem yaptı. Yeniköy’de buluşan yaşam savunucuları proje alanlarında “rehabilitasyon yapılıyor” diyen Orman Ve Şu İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na katliam alanından sordu: “Rehabilitasyon bu mu Veysel?”

Kuzey Ormanları Savunması (KOS), İstanbul’un temiz hava, su ve yaşam kaynağı Kuzey Ormanları’nda gerçekleştirilen ağaç kıyımını durdurmak için mücadelesini sürdürüyor. 3. Havalimanı Projesi nedeniyle ormanları, meraları, tarım alanları tahrip edilen Yeniköy’de buluşan yaşam savunucuları, proje alanlarının Orman Genel Müdürlüğü tarafından rehabilite edildiğini iddia eden Orman Ve Şu İşleri Bakanlığı’na katliam alanında pankart açarak “Rehabilitasyon bu mu Veysel?” diye sordu.

Rehabilitasyon yalanını yaşam savunucuları teşhir ediyor
Yaşam savunucuları ormanları korumak yerine projelerle talan edilmesine izin veren, orman katliamını yalanlarıyla gizlemeye çalışan Orman Ve Şu İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu teşhir etmeye çalışıyor. KOS’un 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Fatih Ormanı içinde yer alan, orman alanında kıyım yapan Akdağlar Madencilik’e ait bir taş ocağı sahasında gerçekleştirdiği ‘Faili Veysel’ eylemi sonrası Orman ve Şu İşleri Bakanlığı bir açıklama yapmış ve şöyle demişti:

“Orman alanlarında madencilik faaliyetlerine izin verilmesi orman alanlarının kurban edildiği anlamına gelmemekte olup, mevcut sahalarda madencilik faaliyetlerinin tamamlanması akabinde rehabilitasyon çalışmalarına başlanmakta, sahalar Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından teslim alınıp ağaçlandırma faaliyetleri yapılmaktadır.”

kos_1

kos-faili-veysel-manset

Kuzey Ormanları Savunması’nın 5 Haziran Dünya Çevre Günü yaptığı eylem

politeknik.org.tr