Dünya Çevre Günü’nde yaşam savunucuları sokakta: ‘Faili Veysel’

Kuzey Ormanları Savunması, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre katliamcılarının gözlerini diktiği Fatih Ormanı’nda eylem yaptı. Ayrıca Dünya Çevre Günü’nde Yeniceliler “Kazdağları’na nefes ol”, Aydınlılar “Aydın kükürt kokuyor” diyerek eylem gerçekleştirdi

kos-faili-veysel-manset

kuzeyormanlari.org’da yer alan habere göre KOS aktivistleri, 3. havalimanı, 3. köprü gibi mega katil projelere ve yeşil alanları yok eden diğer saldırgan yapılaşma projelerine hammadde sağlamak üzere kullanılan ve kapasitesi sürekli genişletilen, Akdağlar Madencilik’in taş ocağı şantiyesinde buluştu. Yaşam savunucuları, burada çevre katliamından sorumlu tuttukları Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yu ve devletin çevre politikalarını açtıkları “Faili Veysel” pankartıyla protesto etti.

Yaşam savunucuları, yaptıkları açıklamada, Türkiye`nin doğal alanlarına yönelik artan saldırılardan, AKP iktidarını 2009`da yürürlüğe giren Çevre Etki Değerlendirme Uygulaması Yönetmeliği ve Tabiatı Ve Biyoçesitliligi Koruma Kanunu’nu, yürürlüğe sokan mevcut Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’yu sorumlu tuttuğunu açıkladı.

Ülkenin her tarafına yayılmış olan çevre katliamı projelerin görünmeyen yüzlerinden birinin de tüm ülkeyi kanser hücresi gibi saran taş ocakları olduğuna dikkat çeken aktivistler, ormanı proje alanı olarak gören zihniyetin derhal terk edilmesi gerektiğini tekrarladı.

Aktivistler bu taş ocaklarından bir diğerinin de katil mega projelerden 3. havalimanı yüklenici şirketi İGA tarafından İstanbul’un Kuzey Ormanları köylerinden Ağaçlı’da açılmak istendiğini belirtti. KOS`un bu projeye karşı dava açarak hukuki mücadele de başlattığını belirten aktivistler, 11 Haziran’da Ağaçlı Köyü’nde buluşarak bu konuda yapacakları eylemi de duyurdu.

“Kazdağları’na nefes ol”
Dünya Çevre Günü’nde Çanakkale’de bir araya gelen yaşam hakkı savunucuları da bölgedeki termik santral yatırımlarına ve altın madenine karşı “Kazdağları’na nefes ol” diyerek eylem gerçekleştirdi. Evrensel’de yer alan habere göre Çanakkale İDA Dayanışma Derneği, Yenice Dayanışması, Zirve Dağcılık, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Çanakkale Belediyesi’nin katkılarıyla Yenice’de Dünya Çevre Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi. Çamlı Kahvehane’de başlayan etkinliğe çok sayıda kişi katıldı.

canakkale-kazdaglarina-nefes-ol
Yenice ilçesine bağlı Davutköy’den geçen maden ocaklarına ait kamyonların neden olduğu tozun köye ve yörede yetişen ürünlere zarar verdiği için bir yıldır mücadele eden Davutköylü kadınlar, etkinlik kapsamında düzenledikleri basın açıklaması ile yetkililerin sessiz kalmasına tepki gösterdi. Davutköylü kadınlar, yörede termik santral istemediklerini belirtti. Konuşma ve basın açıklamasının ardından yaşam savunucuları, ‘Kazdağları’nın üstü altından değerlidir’, ‘Kazdağları’nı savun, yaşamı savun’ yazılı pankartlarla Marmara Parkı’na yürüdü.

“Aydın kükürt kokuyor”
Aydın kent meydanında akşam saatlerinde toplanan Aydınlılar adına konuşan Aydın Çevre ve Kültür derneği (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili, özellikle jeotermal enerji santrallerinin yarattığı çevre ve sağlık sorunlarına dikkat çekti.

aydin-aycep-eylem

Evrensel’in haberine göre “Aydın kükürt kokuyor” diyen Vergili şunları söyledi:

Aydın son nefesini veren hasta gibi can çekişiyor. Jeotermaller suyumuzu kirletiyorlar. Menderes nehri şuanda zehir akıyor. Bu sularla sulanan topraklar kirleniyor, çoraklaşıyor,çölleşiyor. Aydın’da bu topraklarda sağlıklı ürün yetiştiremiyoruz. Ekmeğimiz aşımız kirletiliyor. Çocuklarımızın geleceği, genetik yapısı değiştiriliyor kansere mahkum ediliyorlar. Aydın dağlarından yağ ovalarından bal akan diyar olarak bilirdi. Şimdi ise kanser ovası haline geldi. Aydın’ın marka ürünleri olan incir, zeytin can çekişiyor yok oluyor. Jeotermal santraller şu anda Aydın topraklarının 1/8’ni, tarım yapılan toprakların ise 1/3’nü etkiliyor. Oysa Aydın’a şu anda var olan santrallerden çok daha fazlası gelecekte yapılacak. Aydın’ın sağlıklı geleceğinden endişeliyiz kaygılıyız. Hava, su, toprak herkesin malı ortak.

Aydınlılar daha sonra ağızlarını bantlayıp kitap okuyarak oturma eylemi yaptı.

Kaynak: Sendika.Org