Yaşam Hakkı için 26 Kasım’da Gerze’ye

Sinop’a bağlı Gerze ilçesinin Yaykıl köyünde yapımı planlanan termik santrala karşı süren direniş Yeşil Gerze Çevre Platformu’nun(YEGEP) 26 Kasım Cumartesi günü düzenleyeceği miting ile devam ediyor. 
 
YEGEP ‘Sensiz Bir Eksiğiz’ diyerek Türkiye’nin dört bir yanından yaşamlarına sahip çıkanları 26 Kasım’da Gerze’de buluşmaya çağırıyor.
Mitingin çağrı metninin tamamı şu şekilde: 
YAŞAM HAKKI İÇİN GERZE DİRENİYOR! 
Uluslararası sermaye ve yerli işbirlikçileri doğamızı ve yaşam alanlarımızı yok etmeye çalışıyor! Tarım alanlarımız, ormanlarımız, toprağımız, denizimiz kâr hırsına feda ediliyor. Enerjiye ihtiyacımız olduğu yalanıyla birçok yerde olduğu gibi Sinop’ta da, yaşamı yok eden kirli enerji santralleri; nükleer, termik, HES kurulmak isteniyor. Anadolu Grubu’nun Gerze’de yapmayı planladığı termik santral projesine karşı 3 yıldır direniyoruz. Anadolu Grubu ise hukuk tanımaz bir şekilde yol kat ediyor. Bilindiği üzere, Anadolu Grubu 5 Eylül’de Yaykıl köyüne sondaja gelip binlerce insanın karşısına kolluk güçlerini dikerek toplumsal huzurumuzu bozdu. Yaykıl köylüsü, Gerze halkının onurlu duruşu ve direnişi ile karşı karşıya kaldı. Yapılamamış bir sondaj üzerinden ÇED olumlu raporu almaya çalışıyor. 21 Aralık’ta bitecek olan ÇED sürecinden önce bizler sizlerle birlikte Gerze Cumhuriyet meydanında bu santralleri istemediğimizi ve yaptırmayacağımızı haykırmak istiyoruz. Bu santral bir KOÇBAŞI niteliğinde olup yapılacak olan diğer santrallerin de provasıdır. Bu santrallere ya seyirci kalıp onaylayacaksınız ya da müdahil olup engelleyeceksiniz. Bu santralleri yaptırmamaya var mısınız? Birlikte olursak bu santralleri YAPAMAZLAR. Derelerin özgür akmasına engel olamazlar! Bizleri köylerimizden, topraklarımızdan sürgün edemezler. Havamızı, suyumuzu, denizimizi kirletemezler. Balığımızı yok edemezler. Sizleri gücümüze güç katmaya, sahip olduğumuz zenginlikleri korumaya, en doğal hakkımız olan yaşam hakkımızı savunmaya 26 KASIM 2011 tarihinde saat 11.00’de Gerze Cumhuriyet meydanındaki MİTİNGİMİZE bekliyoruz. 

SENSİZ BİR EKSİĞİZ! 
politeknik.org.tr