Çin’de, IBM’e Üretim Yapan Tesislerde Grev Var

Çin’de, binlerce işçi daha iyi bir ücret ve daha iyi çalışma hakları elde edebilmek adına greve gitti. Grevden etkilenen fabrikaların IBM gibi teknoloji şirketlerine parça sağladığı belirtiliyor.


Çin’in, en popüler eyaleti sayılan Guangdong’un Shenzhen şehrinde üretim yapılan tesiste 2 günden bu yana devam eden grev, bir çok teknoloji şirketini etkiliyor. IBM, bu şirketler arasında yer alıyor. Bahsi geçen tesisin, 1000 kişinin çalıştığı ve Taywanlı bir gruba ait, daha çok bilgisayar parçaları üreten bir tesis olduğu belirtiliyor.

Çin’in, New York merkezli işçi örgütü China Labor Watch’un iddialarına göre, adı “Jingmo Electronics Technology” olarak açıklanan fabrika, işçilerden saat 18:00’den gece yarısına kadar çalışmalarına devam etmelerini talep ediyordu. Erişilmesi mümkün olmayan üretim kapasitelerinin talep edilmesi bir diğer iddialar arasında yer alıyor. Kurumsal websitesindeki bilgilere göre, Jingmo Electronics Technology, bilgisayar klavyesi, kablosuz kameralar, sabit disk ve bilgisayar ekranları üretiyor.

Geçtiğimiz yıl, Guangdong eyaletinde yer alan ve Japon otomotiv şirketleri için fason üretim gerçekleştiren fabrikalarda çalışanlar daha yüksek ücret talebiyle greve gitmişlerdi.

Küresel ölçekte yaşanan ekonomik krizler nedeniyle bazı segmentlerde üretimin azalması ve buna ilaveten diğer eyaletlerden çok daha düşük bir ücretle çalışabileceğini söyleyenlerin bölgeye akını, gerginliklerin temel nedenleri arasında sayılıyor.

 

 

Murat Çehreli/turk.internet.com