Yapı denetimde görevli inşaat mühendisine müteahhit saldırısı
Spread the love

Ankara’da şantiyede imalatların projeye uygun yapılmasını talep eden yapı denetim firmasında görevli inşaat mühendisi, müteahhitin saldırısına uğradı.

Ankara’da bir yapı denetim firmasında çalışan inşaat mühendisi, Mamak’ta 15 Eylül’de sorumlu olduğu şantiyede denetleme yaptığı esnada imalatların projesine uygun yapılmasını talep ettiği için yapı müteahhidi ve çevresindekilerin saldırısına uğradı.

Mesleği sorumluluğunun gereğini yaptığı için yapı müteahhidinin saldırısına uğrayan inşaat mühendisi için İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi açıklama yaptı.

‘Kamu yararını gözetmek zorundayız, saldırı kabul edilemez’

Kamu yararını gözetmekle sorumlu olan meslektaşlarına saldıranların bir an önce cezalandırılması gerektiğini vurgulayan inşaat mühendisleri Bakanlık nezdinde de gerekli girişimleri başlattıklarını belirtti.

Açıklamada şöyle denildi:

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak üyemizin yanında olup hukuki süreci izlemekle birlikte yapıya ait tespit edilen eksikliklerin giderilmesi hususunda Belediye ve Çevre Şehircilik Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

İnşaat Mühendisliği doğrudan kamu yararını gözetmekle sorumlu bir meslektir. Özellikle deprem riski yüksek bir ülke olmamız sebebiyle yaptığımız denetim faaliyetlerinin önemi bir kat daha artmaktadır. Bugün arkamızı dönerek görmezden geldiğimiz her uygunsuzluk yarın onlarca insanın hayatına mal olabilecek sakıncalar taşıyacaktır.

Denetim yok, cesaretlendirilen müteahhitler var

99′ Marmara Depremi’nin ardından çıkarılan 4708 Sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ile yapıların imalatındaki denetim, müteahhitlerce finanse edilen özel yapı denetim şirketlerine verildi. Müteahhitler 20 yıllık süreçte bu iş ilişkisini kullanarak denetimleri yok saydı, halkın barınma güvenliğini de tehlikeye attı, iktidar tüm sürece zemin hazırladı.

Meslek ve bilim insanlarının itirazlarına rağmen milyonlarca yapı bu koşullarda inşa edildikten sonra Yapı Denetim Yasası 1 Ocak 2019’da değiştirildi. Yapı denetim şirketleri artık Bakanlık tarafından atanıyor. Yasa değişse de Mamak da görüldüğü gibi caydırıcı yaptırımları olan bir kamusal denetim sağlanamadığı için saha da çalışan mühendisler müteahhitler tarafından tehdit edilmeye, şiddet görmeye devam ediyor.

politeknik.org.tr


Spread the love