Yağmacı Ağaoğlu’nun CEO’su Mimarlar Odası’nı hedef gösterdi

Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun CEO’su Hasan Rahvalı ranta dayalı inşaat projelerini yargıya taşıyan Mimarlar Odası’nı ‘terörist’ ilan etti ve odaya operasyon yapılmasını istedi.

AKP yakınlığıyla bilinen Ali Ağaoğlu’nun Şirketler Grubu’nun CEO’su Hasan Rahvalı, kamusal alanların talanı ve kent içi rant projelerini kamu yararı gözeterek yargıya taşıyan Mimarlar Odası’nı ‘terörist’ olarak nitelendirip, odaya yönelik operasyon yapılmasını istedi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin 2016 değerlendirme toplantısında Mimarlar Odası’nın açtığı dava için Danıştay’ın iptal kararı aldığı ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ üzerine konuşan Rahvalı CEO’su olduğu şirketin iktidarın kıyağıyla aldığı ayrıcaklı imarlara, usülsüzlüklerle dolu projelere, kamu arazilerini yok eden projelere dava açan Mimarlar Odası’nı hedef göstermeye girişti.

Rahvalı “Mimarlar Odası devletin ne kadar stratejik, planlı, şehir planı varsa karşı. Ya sen meslek örgütü müsün, terörist misin siyasetçi misin nesin?” ifadelerini kullandı.

“10 Ekim’de maçın lezzetini alamadık”
Mimarlar Odası’nın Ankara katliamı sonrasında internet sitesine ‘İsyandayız’ yazısı koyduğunu söyleyen Rahvalı, “Terörist deyince ille de eli silahlı olması gerekmiyor. 10 Ekim günü milli maçımız vardı. Onun zaferini lezzettini yaşayamadık. Birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. Ama o günden bugüne kaç tane de şehit verdik. Sitede o şehitlerden bahsetmiyor. Siz kimden yanasınız?” ifadelerini kullandı.

Savcılığa suç duyurusu çağrısı yaptı
Mimarlar Odası’nı da paralel bir yapılanma olduğunu söyleyen Rahvalı “Finansal kaynağı da oradan sağlıyor, aidatlardan. Bu paralel yapılanmaların üzerine gidildiği kadar Mimarlar Odası’na da bir operasyon yapılması lazım. Ben buradan hakikaten savcılara suç duyurusunda bulunmak istiyorum” diyerek operasyon çağrısı yaptı.

Ranttan nemalananların kuyruk acısı
Konuyla ilgili konuşan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu Ağaoğlu gibi onlarca kent suçu projeye, hukuksuzluğa, yağmaya imza atan şirketin CEO’sunun Mimarlar Odası’na saldırmasının manidar olduğunu belirtti. Mimarlar Odası’nı hedef alan konuşmalarla ilgili hukuki yola başvuracaklarını vurgulayan Muhcu “Söz konusu açıklamalara göre hukuki adım atarız. Kimse meslek gruplarını kamu yararını savunuyor diye tehdit edemez” dedi.

Hepsi ayrı talan: Bakırköy 46, Maslak 1453, Ayazma..
İstanbul’da başta olmak üzere birçok kentte şehircilik ilkelerine aykırı, halkı ve kenti mağdur eden projeleri yapanların, iktidardan ayrıcalıklı imar hakkı alanların meslek odalarını hedef gösterdiğini belirten Muhcu, “Bakırköy’deki Ağaoğlu Central Park olan Bakırköy 46 projesi için ayrıcalıklı imarı ve Fatih Ormanları içindeki Maslak 1453 projesindeki hukuksuzlukları dile getirdiğimiz için daha önce de hedef olduk. Ranttan nemalananlar öteden beri farklı şekillerde bize saldırıyor. Ağaoğlu Grubu ve KONUTDER bu sözleri bir açıklamayla tekzip ederek özür dilemeli. Tekzip etmemeleri halinde yargıya başvuracağız. Bağımsız yargıya müdahale ederek savcıları infaz memuru gibi kullanma çabaları sonuçsuz kalacaktır.” dedi.

Hırsız, yolsuz ortada..
17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında gözaltınan alınan ve kamuoyuna sızan tapelerde usülsüzlükleri ortalığa saçılan Ağaoğlu; Mimarlar Odası’nın davasına konu olan Veliefendi Hipodromu’nun karşısındaki 70 dönümlük arazideki 40 dönümlük park alanının 25 dönüme düşürülmesiyle inşaat alanının 190 dönüme çıkarılmasını Tayyip Erdoğan ve Erdoğan Bayraktar ile konuşarak halletmişti. Ali Ağaoğlu bu süreçte Küçükbakkalköy’deki 20 dönümlük değeri 100 milyon dolarlık arazisini Bilal Erdoğan’a TÜRGEV için bedelsiz vermek zorunda kalmıştı. Yine İstanbul’un Kuzey Ormanları’nın sınırında başlatılan ve meslek odalarının açtığı dava sonucunda hakkında yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen kaçak bir şekilde sürdürülen Ağaoğlu’na ait Maslak 1453 Projesi için inşaat bitmek üzere iken yeni imar planı hazırlanmıştı.

Kuzey Ormanları ‘kuşatma’sında Ağaoğlu izi
Danıştay’dan ‘Maslak 1453’ projesine yürütmeyi durdurma
RTE’nin Ağaoğlu’na Kıyağı ve Beton’un İsyanı – Mustafa Sönmez (Yurt)
Bayraktar ve ‘kente karşı işlenen suçlar’ – Çiğdem Toker (Cumhuriyet)
Bir “Kentsel Aklama” Hikayesi: Ağaoğlu My World Europe… – Yaşar Adanalı

politeknik.org.tr