Yağma durmuyor: Zeytinliklerde maden faaliyetlerine izin

Enerji Bakanlığı, elektrik üretiminde yürütülecek maden faaliyetleri için zeytinliklerin yok edilmesine izin veren yönetmelik çıkardı. Değişiklik ile zeytin ağaçları “kamu yararı” denilerek enerji, maden, inşaat şirketleri tarafından tahrip edilebilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı “Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugün (1 Mart) Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre zeytinliklerde, elektrik üretimi için kömür vb. madencilik faaliyetleri yürütülebilecek, onlarca yıllık zeytin ağaçları yok edilebilecek.

Bakanlık, zeytinliklerin maden sahası haline getirilerek yok edilmesini “kamu yararı” ile gerekçelendirdi. Bu; maden, enerji ve inşaat şirketlerinin ülkenin dört bir yanında sürdürdüğü yağmanın, el koymaların Bakanlık onayıyla yapılacağı anlamına geliyor.

“Zeytinlik Alanları Yok Edecek Yönetmelik Değişikliği İptal Edilmelidir!”

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) konuyla ilgili açıklama yaptı. Plancılar, zeytinliklerin halihazırda Akdeniz ve Ege’de taş ve kömür ocakları sebebiyle yaygın biçimde parçalandığını, zarar gördüğünü; Bakanlığın çıkardığı bu yönetmelikle zeytinliklerdeki yasadışı faaliyetleri yasallaştırmaya çalıştığını söyledi.

Yönetmelik değişikliğinin ivedilikle iptal edilmesi gerektiğini belirten ŞPO, kentsel ve kırsal alanlarda etkili olması gereken şehircilik esasları gereği yönetmeliğe karşı dava açacağını belirtti.

Şehir Plancıları Odası’nın açıklaması için tıklayınız.

Kolinler, Cengizler kolaylıkla yağmalısın Saray İktidarı devam etsin diye…

Saray İktidarı’nın gece kararnameleri, jet hızıyla çıkardığı yönetmelikler yandaş şirketlerin sınırsız, kuralsız yağma girişimlerini de kolaylaştırıyor. Geçmişte yasal engellere rağmen iktidarı arkasına alarak doğal alanlara, tarımsal alanlara saldıran yandaş enerji, maden, inşaat şirketlerine ısmarlama yasalarla daha geniş saldırı olanağı sunuluyor.

Soma Yırca’da AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kolin Şirketler Grubu’nun 2014 yılında termik santral projesi için bir gece katlettiği binlerce zeytin ağacı için Yırcalılar mücadele başlatmış, fiili ve hukuki mücadeleyi kazanmıştı.

politeknik.org.tr