Vergi zamları yetmedi şimdi de Zorunlu BES soygunu genişletiliyor
Spread the love

Savaş politikalarının yükünü halkın sırtına yüklemek için vergi zamlarını içeren torba yasa hazırlayan AKP iktidarı, çalışanlara dayattığı ancak beklediğini bulamadığı Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) de kapsamını genişletiyor.

Zorunlu BES’e dahil edilen çalışanların yaklaşık %55’i sistemden çıkma hakkını kullandı. AKP iktidarı, çalışanları Zorunlu BES’e ikna edemeyince, mevcut zorunlu BES uygulamasında çeşitli düzenlemeler yapılacağını açıkladı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu düzenlemelerin önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek torba kanun ile gerçekleşeceğini belirtti.

Zorunlu BES’te ‘zorunluluk’ arttırılıyor
Çalışanların maaşlarından kesintiler oluşturan ve tasarruf adı altında hak gaspına neden olan Zorunlu BES’e çalışanları ikna edemeyen iktidar, sistemden çıkışı zorlaştıran ve kapsamı genişleten değişiklikler hazırladı. Şimşek’in açıklamalarına göre planlanan değişiklikler şu şekilde:

* Zorunlu BES’ten cayma süresi uzatılması ve böylece çalışanların sistemde daha uzun süre kalmasının sağlanması
* Cayma hakkını kullanmayanlara ödenen 1000 liralık devlet katkısının da nemalandırılması
* 45 yaş üstü çalışanların sisteme dahil edilmesi
* BES’ten çıkanların istedikleri zaman geri girişinin sağlanması. Mevcut sistemde, BES’ten kendi isteği ile çıkanlar ancak 2 yıl sonra sisteme dönebiliyordu.
* Maaşlardan yapılan yüzde 3’lük kesintinin düşürülmesi
* 1000 liralık devlet katkısı için bekleme süresinin kaldırılması
* 18 yaş altının sisteme dahil edilmesi

POLİTEKNİK ‘ZORUNLU BES NEDİR, NE DEĞİLDİR?’ BROŞÜRÜ

Bütçe açığı vergi ve kesintilerle kapatılmaya çalışılıyor
Mehmet Şimşek, geçtiğimiz hafta yapılan vergi düzenlemelerinin ardından yaptığı açıklamada, tüm bu düzenlemelerin savunma sanayi odaklı olduğunu belirtmişti. Son olarak S400 füzelerini gündem yapan AKP hükümeti, iç ve dış düşman yaratma şeklinde yürüttüğü savaş politikaları sebebiyle oluşan bütçe açıklarını bu kez de vergi zamları ve çalışanların emeğinden yaptığı kesintilerle kapatmaya çalışıyor.

Zorunlu BES nedir?
Zorunlu BES uygulamasıyla birlikte çalışanlardan her ay, sosyal güvenlik primine esas brüt kazancın %3’ü kadar kesinti yapılıyor. Örneğin mühendis asgari ücreti alan bir çalışan, aylık 105 TL ödeme yapıp, 56 yaş ve 10 yıl koşulunu tamamladığında, devlet katkısı ile beraber ancak ve ancak 130-140 TL bir ücret alabiliyor. Yalnızca, sistemde en az 10 yıl kalan ve 56 yaş koşulunu tamamlayan BES’liler, birikimlerinin tamamını bir defada alıp sistemden ayrılabiliyor.

politeknik.org.tr


Spread the love