Van’da iş cinayeti: Jeoloji mühendisi sondaj çalışmasında yaşamını yitirdi
Spread the love

Van Büyükşehir Belediyesi’nde jeoloji mühendisi olarak çalışan Habip Polatcanlı, sondaj çalışması sırasında kopan halat parçasının başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Van Büyükşehir Belediyesi’nde jeoloji mühendisi olarak çalışan Habip Polatcanlı, dün (23 Ekim) Erciş ilçesinde sondaj çalışması yaparken kopan halat parçasının başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

İş cinayetinde yaşamını yitiren Polatcanlı’nın cenazesi otopsi yapılmak üzerine Erciş Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Polatcanlı 2014 yılında Gümüşhane Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştu.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği denetimleri yapılmıyor, iş cinayetlerine davetiye çıkarılıyor

Sondaj sırasında, tijlerin sondaj kuyusuna indirilmesi ve çıkarılması vinç ve halatlar ile yapılıyor. İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre vinç, makaralar ve halatların bakımları periyodik olarak yılda en az bir kere, yapılan işin özelliğine göre daha kısa periyotlarda gerekli testler yapılarak kontrol edilmek zorunda. Halatın kopması işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili gerekli denetim ve bakımların yapılmadığını gösteriyor.

Polatcanlı’nın bünyesinde çalıştığı ve bu gereklilikleri yerine getirmekle yükümlü Van Büyükşehir Belediyesi’ni kayyum yönetiyor.

Geçtiğimiz yıl yine sondaj çalışması sırasında sondaj tijleri/borularını taşıyan vinç halatının kopması sonucu Petrol Mühendisi Ahmet Tayyar Balkaya yaşamını yitirmişti.

Petrol mühendisi iş cinayetinde yaşamını yitirdi

Kaynak: Politeknik, Mezopotamya Ajansı


Spread the love