Üzümdere HES’lere Karşı Bir Arada

Antalya’nın İbradı İlçesine bağlı Üzümdere Köyü’nde, dün (8 Ekim) düzenlenen HES’lerle ilgili bilgilendirme toplantısına yüzlerce kişi katıldı, hidroelektrik santrallere (HES) karşı mücadele kararlılığı bir kez daha vurgulandı.
Üzümdere Köyü Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği ile Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu’nun birlikte gerçekleştirdiği toplantıya yüzlerce kişi katıldı. HES’lere karşı mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini ifade eden katılımcılar, “Sorunun sadece enerji sorunu olmadığını çok iyi biliyoruz. Toprağımıza, suyumuza, doğamıza kısacası yaşam alanlarımıza sahip çıkacağız” dedi.

Yapılan her türlü engellemeye rağmen yoğun ilginin olduğu toplantının açılış konuşmasını Üzümdere Köyü Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Remzi Alp yaptı. İbradı İlçesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Düriye Coşkun’un konuşması ardından kısa bir sunum yapan Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Sözcüsü Mimar Birsen Tanyeri Türkiye’de ve Akdeniz Bölgesi’nde yapılmak istenen HES’lerle ilgili kısa bir bilgilendirme yaparak HES’lerin faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşanan sorunları aktardı.

Geleceğimiz için
Egenda Ege Elektrik Dağıtım San. ve Tic. A.Ş tarafından Üzümdere’de yapılmak istenen iki adet HES’in mutlaka iptal edilmesi gerektiğini ifade eden Mimar Tanyeri, suların satılmasına ve doğanın talanına karşı mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Akseki Belediye Başkanı Mehmet Gölcü, Gümüşdamla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sözcüsü Mehmet Özkan, İl Genel Meclisi Üyesi Ali Erkan, başta olmak üzere çok sayıda kişinin söz aldığı toplantıda mücadelenin her zeminde sürdürülmesi gerektiği bir kez daha vurgulandı.

İl Müdürlüğü toplantı yapamamıştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü yetkilileri 18 Eylül’de bilgilendirme toplantısı yapmak istemiş ancak halkın tepkisi nedeniyle toplantı yapılamamıştı.

Kaynak : Sendika.Org