Uydu görüntüleriyle orman yangınlarının tahribatı

Temmuz ayının son günlerinde başlayan ve günlerce söndürülemeyen orman yangınlarında 9 kişi hayatını kaybetti, on binlerce hektar orman, canlı yok oldu. Antalya Manavgat, Gündoğmuş, Muğla Bodrum, Milas yangından en çok etkilenen bölgeler oldu.

Acil eylem planlarının olmaması, bilim insanlarının kuraklık uyarılarına rağmen yangın dönemi öncesi önlem alınmaması, yangınları söndürmede görev alması gereken THK’nın, uçaklarının atıl bırakılması 299 ormanı etkileyen yangınların büyümesinde temel faktörlerdi.

Orman yangınlarında önlem ve plan ile riskler azaltılabilir, pek çok canlının ölümüne, köylerin kasabaların ve ormanların yanıp kül olmasına engel olunabilirdi.

Kaybettiğimiz ormanları kayıt altına aldık

Yangınların ardından Antalya Manavgat, Akseki, Gündoğmuş, Muğla Bodrum, Marmaris, Köyceğiz, Milas, Çökertme, Hisarönü, Kavaklıdere, Mersin Aydıncık ve Işıklı’da zarar gören alanları uydu görüntülerinden takip ederek hasarın boyutunu gözlemledik ve belgelemek, arşivlemek istedik. Koordinatlar üzerinden çıkardığımız yanmış alanlarda her türlü yapılaşmaya, müdahaleye karşı ortak hafıza oluşturmak ve ormanların geleceğini savunabilmek adına görüntüleri paylaşıyoruz.

Antalya Akseki
Manavgat
Gündoğmuş
Muğla Milas
Çökertme
Hisarönü
Kavaklıdere
Marmaris
Köyceğiz
Mersin Aydıncık/Işıklı

politeknik.org.tr