Usta mimarlar nükleer enerjiye karşı çıktı

Türkiye, uzun zamandır tartışma konusu olan nükleer enerji için ihaleye girme heyecanını yaşarken, küresel çapta örgütlenen nükleer enerji karşıtı grupları cesaretlendirecek haber, İngiltere’den geldi.

İngiltere’nin en ünlü iki mimarı, Norman Foster ve Richard Rogers, yeni nesil nükleer tesislerin tasarımına katkı yapmaları için gelen teklifi reddettiklerini açıkladı.

 

Dünyada en çok nükleer enerji kullanan ülkeler sıralamasında Amerika Birleşik Devleri’yle birlikte başı çeken Fransa’nın enerji devi EDF, yeni nesil nükleer tesislerin tasarımı için çalışmaların başladığını daha önce açıklamıştı. Ülkede 4 yeni nükleer tesis kurmak isteyen EDF’in, Norman Foster, Richard Rogers ve Will Alsop gibi mimarlara teklif götürdüğü öğrenildi.

Rogers Stirk Harbour + Partners (RSH+P), gelen teklifi etik bulmamaları nedeniyle reddettiklerini açıkladı. Firmanın ticarî müdürü Andrew Morris, yaptığı açıklamada, “Bunun gibi projelere bulaşmayı etik olarak doğru bulmuyoruz. Richard Rogers, askerî binaların ve nükleer tesislerin tasarımına katkıda bulunmaya kesinlikle karşı olduğunu beyan etmektedir” diye konuştu.

Fransa’dan gelen haberlere göre, bu açıklamanın ardından RSH+P’ye yeni bir teklifle giden EDF, bir kere daha reddedildi.

Foster + Partners ise, EDF’den kendilerine yapılan teklifi ticarî sebeplerden ötürü kabul etmediklerini açıkladı.

Bu iyi büyük şirketin gelen teklifleri reddetmiş olmasına rağmen, İngiltere’de tasarlanacak yeni nükleer tesislerin göze daha hoş görünmesini savunanlar da var.

EDF için çalışmaya başlayan ve ismini açıklamak istemeyen bir mimar, “Giles Gilbert Scott gibi mükemmel mimarlar da nükleer tesis tasarlamıştı. Neden bir kere daha yapmayalım ki?” diye konuşuyor.

Şu sıralar bir diğer Fransız enerji firması olan GDF Suez için bir nükleer tesis tasarlamakta olan John McAslan ise, EDF’nin yeni tesisler için mimar arayışına girmesini olumlu bulduğunu belirterek, “Yeni nesil enerji tesislerine ihtiyaç duyuyoruz. EDF gibi büyük firmaların mimarlara teklif götürmesi, bence önemli” diyor.

Öte yandan, bu haberlerin EDF’nin İngiltere menşeli nükleer enerji firması British Energy’yi satın almaya hazırlanırken çıkması da dikkat çekiyor. Firma, geçtiğimiz Haziran ayında British Energy için 12 milyar sterlin önermiş, ancak bu teklif reddedilmişti. Bunun üzerine EDF yeni bir teklif daha yaptı. Gelen haberlere göre, British Energy yöneticileri bu yeni teklifi masaya yatırmak üzere toplantılar düzenlemeye devam ediyor.

Kaynak: mimdap.org