Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Direnişçi Liman İşçilerinin Kenti Mersin’de
Spread the love

Mersin Dördüncü Uluslararası İşçi Filmleri Festival’i 24 Aralık’ta başlıyor. Mersin Düzenleme Komitesi SES Mersin Şubesi’nde düzenledikleri basın toplantısıyla festivalin startını verdi.

Basın açıklamasını Düzenleme Komitesi adına SES Şube Yöneticisi Eylem İbiş okudu. Açıklamada “3 yıldır olduğu gibi bu sene de Mersinlilere anlatılmayan yaşamları anlatabilmek için yola çıktık” denilerek festivalin programı basına duyuruldu.

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin IV. Mersin buluşması Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda 24 Aralık saat 19.00’da başlayacak. Açılışta Öğrenci Kolektifleri müzik atölyesinin müzik dinletisi, Hayalicinas Kukla ve Karagöz Oyuncuları’ndan ‘Hayali’ Tevfik Dinç’in Hacivat Karagöz kukla oyunu yer alacak. Açılışta, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol ve Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk de birer konuşma yapacak.

Festivalin ikinci günü TTB Merkez Konsey üyesi Ali Çerkezoğlu ve SES MYK üyesi Köksal Aydın’ın Katılacağı “Sağlık Hakkı ve Sağlıkta Dönüşüm” konulu bir panel gerçekleştirilecek. Yine geçen sene 120 gün süren Mersin Limanı’ndaki işçilerin direnişini anlatan “Direniş Günlüğü” isimli film gösterilecek ve filmin yönetmeni Kadir Baziki ile liman işçileri filmin ve direnişin öyküsünü anlatacaklar.

Gösterimler 27 Aralık’ta son bulacak. Mersinliler Festival filmlerini, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda izleyebilecek.

kaynak: sendika.org


Spread the love