Ulaşım Hakkını Savunanlar Yapılan Saldırıyı Protesto Etti

2 Aralık günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “toplu ulaşım” sempozyumunda gerçekleştirilen saldırı bugün (3 Aralık) kongre merkezi önünde protesto edildi. 

 

“Ulaşım Hakkımızı, 3. Köprüye Karşı Yaşamı Savunacağız” pankartı ile kongre merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirilirken, basın açıklamasını Halkevleri İstanbul Şube Başkanı Nuri Günay yaptı. Günay açıklamasında haftalardır Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın Toplu Ulaşım Sempozyumu’na davet edildiğini yıllardır ulaşım hakkı mücadelesi veren Halkevleri üyeleri olarak da İstanbul’da ulaşımla ilgili yaşanılan sıkıntıları anlatmak ve sorularına cevap almak için sempozyuma kayıt yaptırarak katıldıklarını belirti. Sempozyum delege kartını basın emekçilerine gösteren Günay, şirket temsilcilerinin ve yöneticilerinin katılımcı olarak gözlendiği sempozyuma verilen arada İETT Genel Müdürü’ne tıklım tıklım otobüsleri ve zamları hatırlatması ve “İstanbul’da ulaşım zulüm haline gelmiştir” demesi üzerine, belediye görevlilerinin korkuyla, tekme, tokat, küfür eşliğinde “takım elbise giymeyen” kim varsa saldırdığını belirtti.

Saldırının belediyeleri ticarethane haline getirenlerin korkusunu yansıttığını belirten Günay, halkı bu uygulamalarla ulaşım hakkından mahrum bırakanların “gölgelerinden bile korkacak” hale geldiğinin altını çizdi. Saldırıyı gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayan Günay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a da çağrıda bulunarak Kadir Topbaş nerede istiyorsa, ulaşıma dair çözümleri tartışmaya hazır olduklarını dile getirdi ve bu saldırının ulaşım hakkı mücadelesi verenleri yıldıramayacağını söyledi.

26 Aralık’ta Kadıköy’deyiz

Saldırıda gözaltına alınan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Semra Ocak da bir açıklama yaparak, mimar ve mühendisler olarak Kadir Topbaş ile her platformda tartışabileceklerini, ulaşım hakkına sahip çıkma ve 3. Köprüye karşı mücadelelerini sürdüreceklerini, 26 Aralık’ta da Kadıköy’de bir mitingde İstanbulluların bu sorunlara karşı bir araya geleceğini duyurdu.

Basın açıklamasına Politeknik üyeleri de flamalarıyla katılırken, TMMOB İKK temsilcisi Tores Dinçöz, Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, Dev Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ertuğrul Bilir de açıklamaya destek verdi.

Ne olmuştu?

2 Aralık’ta Haliç Kongre Merkezi’nde toplu ulaşımın tartışılacağı iddia edilen Transist 2010 etkinliği kapsamındaki sempozyum sırasında bir Halkevi üyesinin ulaşım zamları ile ilgili İETT Genel Müdürü’ne itirazlarını dile getirmesi üzerine belediye görevlileri ve sivil polisler sempozyum katılımcısı Halkevi üyelerine saldırmış, saldırı sırasında tepki gösteren Politeknik yöneticileri ile birlikte sempozyumu izlemeye gelen İstanbul Üniversitesi Lojistik Bölümü öğrencisi 2 kişi de dahil olmak üzere toplam 26 kişi gözaltına alınmıştı. 

politeknik.org.tr