Yak seyret devret!
Spread the love

Toplum, Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışma Platformu bugün (5 Aralık) Haydarpaşa gar, liman ve kıyı alanının pazarlanacak mal olarak küresel emlak tacirlerinin hizmetine sunmak isteyenlere karşı bir eylem yaptı.

Platform bileşenleri Kadıköy İskele Meydanı’nda buluştu. Buluşmaya vapurla gelen grupların vapurlarda pankart açarak sloganlar atmaya başladılar.

Yürüyüş boyunca çevredekilerin alkışlı ve araçların kornalı desteği sürdü. “Yak, seyret, devret. Ferman padişahın garlar bizimdir” pankartının arkasından yürüyenlerin ellerinde “Garlar halkındır satılamaz, Haydarpaşa halkındır satılamaz” sloganlarının sık sık atıldığı eylem boyunca “Mimari mirasıma dokunma”, “Kentime dokunma”, “Haydarpaşa’ya dokunma”, “Yağma canavarına hayır” yazılı dövizler vardı.

Haydarpaşa Garı’na gelen platform adına Bulutsuzluk Özlemi müzik grubunun solisti, Mimar Nejat Yavaşoğulları basın açıklamasını okudu.

Yavaşoğulları, 29 Kasım’daki yangının ardından yangının bölgenin insansızlaştırılması için bir bahane olmaması gerektiğini ve garın bir an önce onarılıp halkın hizmetine açılması gerektiğini söyledi. Yangının ardından tüm uyarılara rağmen teknik ve mesleki bir inceleme başlatılmadığını belirten Yavaşoğulları, yangındaki ihmal ve suistimal zincirinin taşeron firmada çalıştırılan iki emekçinin sırtına yüklenerek kaçılamayacağını ifade etti.

Yanıt bekleyen sorular

Yavaşoğlu yangınla ilgili yanıt bekleyen soruların olduğunu söyledi ve soruları sıraladı:

İstanbulluların gözü önünde 14.30’da çıkan yangının başlama saati neden tutanaklarda 15.30 olarak gösteriliyor, bu yangına geç müdahaleyi önleme çabası mıdır?

17 Ağustos depreminin üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen neden deprem, yangın, sel gibi durumlarda için neden herhangi bir tedbir alınmamıştır? (Yangın tüpleri, yangının ardından liman müdürlüğünden getirilmişti)

Yangından bir ay önce de yangın tehlikesi yaşayan garda önlem alınmamasındaki ısrarın arkasında hangi nedenler ve hangi sorumlular vardır?

Devlet dairelerinde mesai bitiminden itibaren kimse çalışamazken, Haydarpaşa Garı’nda 28 Kasım gecesi saat 01.30’da kimler çalışmıştır, tadilat niçin mesai saatleri dışında sürmektedir, talimatlar kim tarafından verilmiştir?

Kameraların evimize kadar girdiği günümüzde Haydarpaşa Garı içinde kamera olmamasının sebebi nedir?

Haydarpaşa Garı’nda Kadıköy Belediyesi denetiminde basit onarım yapılabileceği kararı varken niçin denetimden ve izinden kaçılmıştır?

Tadilatı yapmakta olan şirketin yeterliliği var mıdır, Şirketin restorasyon uzmanı var mıdır, daha yangın sürerken ‘izolasyondan yangın çıkmış olabilir’ diye açıklama yapan yetkililer kimlerdir ve bu tespitleri hangi incelemeye dayanmaktadır?

Platform, 6 Aralık gününde yangının sorumluları hakkında dava açacaklarını duyurdu. Ardından 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu 26 Aralık’ta Kadıköy’de gerçekleştireceği 3. Köprü’ye karşı yapılacak mitingin çağrısını yaptı.

Eylemden VİDEO görüntüleri için buraya tıklayınız.

politeknik.org.tr


Spread the love