Üniversitelerde ‘Mühendislik’ Kontenjanları Yüzde 31 Arttı

Rektörlerin “yüksek kontenjan artışı zararlı olur” uyarısı yaptığı üniversitelerin mühendislik bölümlerindeki kontenjan artışı da yüzde 30.7’yi buldu. Geçen yıl 38 bin 524 olan tüm mühendislik bölümlerinin kontenjanları, bu yıl 50 bin 381 oldu.

ÖSYM, 2008 ÖSYS kılavuzunu açıklarken, bu yıl kontenjanlarda en önemli artışlardan birinin Mühendislik Fakülte ve bölümlerinde olduğu görüldü. Rektörler ise özellikle kaliteyi düşüreceği gerekçesiyle bu alanlarda kontenjan artışının minimum düzeyde tutulmasını istemişti

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN “MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ” KONTENJANLARI 9 BİN 139 KİŞİ ARTTI

Geçen yıl Devlet Üniversiteleri mühendislik fakültesi toplam kontenjan 23 bin 163 olurken bu yıl devlet üniversitelerindeki mühendislik fakültesi kontenjanları 32 bin 302’ye ulaştı. Devlet üniversitelerinde sadece mühendislik fakülteleri kontenjanlarındaki artış miktarı ise yüzde 39.5’e ulaştı. Böylece devlet üniversitelerinde sadece “mühendislik fakülteleri”ndeki kontenjan artışı 9 bin 139 oldu.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNDE “MÜHENDİSLİK’ KONTENJANLARI YÜZDE 32 ARTTI

Devlet üniversiteleri mühendislik fakültesi ile beraber mühendislik fakültelerinden ayrı bulunan mühendislik bölümlerinin kontenjanı ise geçen yıl toplam 32 bin 477 olurken, bu kontenjanların toplamı bu yıl 43 bin 795’e yükseldi. Devlet üniversitelerinde mühendislik fakültesi ve mühendislik bölümlerindeki kontenjan artışı yüzde 31.8’e ulaştı. Geçen yıla göre devlet üniversitelerindeki tüm mühendislik bölümlerinin kontenjan artışı 10 bin 348 oldu.

“MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ” KONTENJANLARI YÜZDE 36 ARTTI

ÖSS 2007’ye göre devlet ve vakıf üniversitelerinde mühendislik fakültelerine bağlı bölümlere 29 bin 210 kişilik kontenjan ayrılırken, bu yıl ise bu fakültelere 39 bin 888 kişilik kontenjan ayrıldı. Devlet ve vakıf üniversitelerindeki mühendislik fakülteleri kontenjan artışı bu sayede yüzde 36.5’i geçmiş. oldu. Tüm üniversitelerde sadece mühendislik fakültelerine bağlı bölümlerin kontenjan artışı 10 bin 678 kişi oldu.-TÜM MÜHENDİSLİK BÖLÜMLERİNDE ARTIŞ 11 BİN 857 KİŞİ OLDU-Devlet ve vakıf üniversitelerinde mühendislik fakültelerinin, mühendislik fakültesinden ayrı olan mühendislik bölümlerinin kontenjanıyla birlikte toplam kontenjanı geçen yıl 38 bin 524 iken, bu yıl bu sayı yüzde 30.7 oranında artarak 50 bin 381’e ulaştı. Türkiye’de bu yıl “mühendislik’ler . bölümlerinde kontenjan artışı 11 bin 857’ye ulaşmış oldu.

10 ÜNİVERSİTE İLK DEFA “MÜHENDİSLİK” ÖĞRENCİSİ ALACAK

Geçen yıl mühendislik alanında öğrenci almayan 7 devlet, 3 vakıf üniversitesi ise bu yıl ilk defa mühendislik öğrencisi alacak. Bartın, Batman, Bilecik, Gümüşhane, Iğdır, Karabük ve Mardin Artuklu üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversiteleri İstanbul Arel, İzmir ve Ufuk üniversiteleri de mühendislik öğrencisi alacak. 

politeknik.org.tr