UEDAŞ ve İşçileri Nasıl Soyulur?

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.’de 3 senedir sayaç okuma, açma-kesme işlemlerini yürüten taşeron şirket, ücretlerinden yapılan kesintileri geri istedikleri ve savcılığa gerçeği anlattıkları için 90 işçiyi işten attı. İşçiler bir yandan taşeronla bir yandan da özelleştirmeyle cebelleşiyor. UEDAŞ’ta bugün yaşananlar, bir neoliberal soygun hikayesi…

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. ile taşeron şirketin yaptığı sözleşme, sayaç okuma, açma-kesme işlemlerini yerine getirmek için kaç işçi çalıştırılacağı ve ne kadar ücret alacaklarını da içeriyor.

Ancak taşeron şirket asıl işveren olan UEDAŞ’tan işçi başına maaşı her ay hak edişlerinden alıp bankaya işçilerin hesabına yatırdıktan sonra toplu olarak servisler ile bankaya giderek maaşlarını hesaplarından çeken işçiler şirkete geri dönerek 200-250 lirayı şirkete geri veriyordu.

Taşeron şirketlerde yaygın olduğu bilinen bu uygulama, işin içine mali polisin girmesi ve soruşturma başlatması ile farklı bir sürece girdi.

Soruşturma başlatılınca 100’ü aşkın işçi ifadeye çağrıldı. Maaşlarından kesintinin olup olmadığı sorusuna 79 kadar işçi “evet” diyerek şikayetçi oldu. Bunun üzerine şirket yetkilileri hakkında 79 defa 6 ay ile 3 yıl arası hapis cezası talebinde bulunuldu. Şirket, şikayetlerini geri çekmeleri için teker teker görüşerek ikna etmeye çalıştığı işçilerden olumsuz yanıt alınca tavrını sertleştirdi.

Taşeron şirket işten çıkarmalara başladı
İşçilerin bir bölümünün geriye yönelik alacak davası açtığı taşeron şirkete mahkeme bildirim kağıtları ulaşınca, şirket dava açan ve mali polisin soruşturmasında şikayetçi olan işçileri işten çıkarmaya başladı. İşten çıkartılan işçi sayısı 90’ı geçmiş durumda.

Savcılık soruşturmasında yaşadıkları anlatmak ve geriye dönük alacak davaları açmaları sebebi ile işten atılan işçilere 25/b’den atıldıkları bildirildi.

UEDAŞ özelleştirmesi tamamlanıyor
UEDAŞ şubat ayında yapılan ihale ile Limak A.Ş.’ye devredilmişti. Devir işlemlerini 29 Ağustos’ta tamamlayarak UEDAŞ’ın sahibi olacak olan Limak A.Ş devir işlemlerinin tamamlanmasına kısa süre kala UEDAŞ’ın bütün sözleşmelerini iptal ettirdi. Anlaşılan o ki Limak şirketin devir teslimini tamamladığında kendi şartları ile ihaleleri yenilemeyi hesaplıyor, kendisine dikensiz bir gül bahçesi istiyor.

Bu süreçte UEDAŞ’ta 200 kadar kadrolu çalışan işyerinde yapılan baskılar ile emekli ettirildi. Böylece tazminatların kamu tarafından ödenmesi sağlanılmış oldu.

kaynak:sendika.org