Ücretli-İşsiz MMŞP Kurultayı Balıkesir Hazırlık Toplantısı Yapıldı

Ücretli-işsiz MMŞP kurultayı Bursa Yerel Kurultayına hazırlık amacıyla Balıkesir’de 16 Temmuz günü bir toplantı yapıldı. Toplantıya 16 teknik eleman katıldı.

Toplantıda önce kurultayın önemi, Bursa’daki yerel kurultay kapsamında yapılan çalışmalar ve oluşturulan çalışma grupları anlatıldı. Toplantıya katılan üyeler mühendislerin iş yerinde yaşadığı sorunlar üzerine düşüncelerini paylaştı.

Toplantıdan notlar;

* Mühendis asgari ücreti: TMMOB’nin SMM olarak çalışan mühendislerin asgari ücreti konusunda bir yaptırım gücüne sahip ve denetlemektedir. Fakat diğer alanlarda da bu asgari ücretin uygulanması için TMMOB çalışmalar yapmalı, güç toplamalı ve bu gündemle ilgili etkinlik, eylem vb yapmalıdır.
* Taşeronda çalışan bir EMO üyesi, “eşit işe eşit ücret ve statü” talebinin kurultayın gündemi olmasını talep etti.
* Mühendislerin iş güvencesi kaybetmemek için verdiği tavizlerde tüketim toplumu ve 10-20 yıllık konut kredileri ile aslında hayatlarıın ipotek altına alındığı bunun da mühendislerin koşullarının kötüleşmesine rağmen mücadeleci değil şükürcü kıldığı ifade edildi.
* Emeklilerin emekli maaşları yetmediği için özellikle yapı denetim firmalarında çalıştığı, genç mühendislerin de bu sebeple emeklilere tavır aldığı ama aslında aynı sorunu yaşadıkları vurgulandı.
*  Mühendislerin mesleki ilgileri ile ilgili olarak ülkedeki enerji politikalarından, özelleştirmelere kadar pek çok konu hem mühendislere hem de halka etkileri açısından konuşuldu.

politeknik.org.tr