Tuzla’da Bir Günlük Grev Yapıldı
Spread the love

Son dönemde iş cinayetleriyle gündeme gelen Tuzla tersanelerinde DİSK’e bağlı Limter-İş sendikasının çağrısıyla bir günlük grev gerçekleştirildi. Birçok sendika, kitle örgütü ve aydın ile birlikte TMMOB birimleri de Tuzla’ya gelerek grevcilere destek oldu. Grevciler ve desteğe gelenler Tuzla Gemi Tersanesi önünde toplandılar.

Sabah 07:00’de, İçmeler Köprüsü yakınındaki sendikanın önünde toplanan işçiler, greve destek için gelenlerle birlikte Tuzla Gemi Tersanesi’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yolu trafiğe kapatarak yürüyen yaklaşık 300 kişi, üzerinde “Grevdeyiz” ve Limter-İş” yazılı pankart açarken; “Tersane İşçisi Köle Değildir!”, “Grev, Grev, Grev” gibi sloganlar attılar.

Yürüyüş esnasında korteje “Tersane İşçileri Kurulu” imzalı pankartla bir grup işçi daha katıldı. Korteji, Tuzla Gemi önünde bekleyen destekçiler karşıladı. Burada yolu çift taraflı trafiğe kapatan grevcilerle polis arasında zaman zaman gerginlik oluştu.

İçmeler Tren İstasyonu’nunda toplanan DİSK’e bağlı sendikaların üyeleri, saat 08:00’de yürüyüşe geçtiler. DİSK kortejinin arkasında Yurtsever Cephe İşçi Birliği ve Tersane İşçileri Birliği Derneği’nin kortejleri yer aldı.

Aydınlı yönünden gelen Deri-İş Tuzla Şubesi ve Tümtis’e bağlı işçiler de Tuzla Gemi önüne geldiklerinde coşkulu bir şekilde karşılandılar. Aynı saatlerde Gemi Mühendisleri Odası ve Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi üyeleri de pankartlarıyla alanda yerlerini aldılar.

Saat 10:00’a kadar birçok sendika, kitle örgütü ve siyasi parti üyesinin yanında, TMMOB İstanbul İKK ve EMO İstanbul Şubesi de pankart açarak toplanma yerine yürüdü. İmece’li şehir plancılarının da desteğe geldikleri görüldü. Greve bir destek de “Genç İşçi Buluşması”na gelen yabancı delegelerden geldi. “Venseremos” sloganıyla alana giren delegeler işçiler tarafından ilgi gördü.

Eylem halaylarla devam ederken saat 11:45’de kurulan kürsüden konuşmalar başladı. Limter-İş Başkanı Cem Dinç, Limter-İş’in dışlanma girişimlerine dikkat çekti. Bu grev yüzünden bir tek işçi bile atılırsa o tersanenin önünde olacaklarını kaydetti.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise, sözün bittiği yerde olduklarını söyleyerek başladığı konuşmasında, tersanelerde İşçi sağlığı iş güvenliği tüzüğünün uygulanmasını istedi. Çelebi, patronlara ve hükümete seslenerek “ya ölümleri seyredeceksiniz ya da bu ülkede insan onuruna yakışır bir üretim ilişkisini yaratacağız” dedi.

Harun Topaloğlu, Koma Çiya, Hilmi Yarayıcı ve Kardeş Türküler’in mini dinletileri ve alanda çeşitli sanat etkinlikleriyle süren eylem 15:00’de bitirildi.

Bir kısmı bölgede çalışan gemi mühendisleri olmak üzere greve destek için gelen mühendis, mimar ve şehir plancılarının sayısı yüze yaklaştı.

Politeknik – İstanbul

 


Spread the love