İTÜ MMO-Genç’ten Başarılı Bir Kantin Boykotu

İTÜ İşletme Fakültesi’nde yılın başında yapılan %50 zamla birlikte 75 kr olan çay fiyatları ve diğer temel gıdalardaki pahalılığa karşı 15-19 Aralık tarihleri arasında MMO İTÜ İşletme Fakültesi Öğrenci Komisyonu tarafından bir boykot gerçekleştirildi.

Boykot süresince İşletme Fakültesi öğrencilerince kantin önünde masa açıldı ve tüm fakülte mensuplarına günde ortalama 500 adet çay dağıtıldı. Kantinlerin serbest fiyat uygulamasına göz yuman fakülte dekanlığına verilmek üzere öğrenci, öğretim görevlisi ve memurlarca 800 adet dilekçe toplandı.  Boykot süresince birçok öğrenciden ve akademisyenlerden poğaca, börek, çay gibi destekler görülürken fakültedeki kantin fiyatları tmele tartışma konularından biri haline geldi. Boykot 5. gün sonunda amacına ulaştı. Kampanya sonucunda çay 50 krş’luk eski fiyatına dönerken, kahve, tost, poğaça gibi temel gıdaların fiyatlarında da düzenlemeye gidildi.

Bu boykotla birlikte İşletme Fakültesi öğrencileri uzun yıllar sonra  hakkını aramak için yeniden sesini yükseltmiş oldular. Boykot boyunca pek çok öğrencinin yanısıra öğretim görevlileri ve memurlar da boykota ciddi destek verdiler.

 

 

politeknik.org.tr