TTK’ye Göre İş Kazalarında Sorun Borçlu İşçiler, Çözüm İşten Çıkarma

TTK, Kozlu’daki iş kazasının sorumlusunu ve iş kazalarının çözümünü buldu. TTK’ye göre kazanın nedeni borçlu işçiler, çözümü de işten çıkarma.

Kozlu’da 7 Ocak günü 8 işçinin hayatın kaybettiği iş kazasının ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu 9 Ocak günü bir genelge yayımladı.

TTK Genel Müdürlüğünün 697 sayılı genelgesine göre, yeraltında çalışan işçilerin borçlarını ödeyememesi nedeniyle büyük çoğunluğunun icralık olduklarının tespit edildiği belirtildi. İşçilerin ödeyemediği borçlarıyla ilgili kafalarının meşgul olduğu ve bu nedenle kazaya zemin hazırladıkları ifade edilerek 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyemeyenlerin işten atılacakları ifade edildi.

Dev Maden-Sen bir açıklama yaparak TTK’yi protesto etti ve dava açacaklarını belirtti. Dev Maden-Sen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

İşçilerin icralık olmasını engellemek isteyen zihniyet öncelikle işçilerin ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine kafa yormalı ve bu konuya ilişkin sorumluluklarını yerine getirmelidir. İş kazalarını önlemek için icralık işçileri işten atmayı düşünenler, İşçi Sağlığı İş Güvenliği kurallarını, yasa ve tüzükleri uygulayıp, denetimleri layıkıyla yapmaları yeterli olacaktır.

Bu akıl dışı genelge, ahlak dışı olduğu kadar aynı zamanda hukuk dışıdır da. Derhal kaldırılması gerekir. Bu genelgeye imza atanlar görevde kalamaz, biran önce görevden alınması şarttır.

 

Kaynak: Sendika.Org