Torunlar davasında ‘para cezası’ kararına İstinaf Mahkemesi’nden onama
Spread the love

İstinaf Mahkemesi, Torunlar GYO’ya ait inşaatta 10 işçinin hayatını kaybettiği katliamın davasında 9 kişi hakkında verilen para cezası kararını onadı.

İstanbul Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı arazisi üzerine yapılan Torunlar GYO’a ait Torun Center inşaatında 6 Eylül 2014’te meydana gelen asansör katliamında 10 işçi yaşamını yitirdi. ArtıGerçek’in haberine göre, katliam sonrası açılan davada İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 9 sanık hakkında verdiği ve para cezasına dönüştürdüğü ‘ceza’ İstinaf Mahkemesi tarafından onandı.

Katliama ‘iyi hal’ indirimi ve ödül gibi ceza

İstinaf Mahkemesi’nin onadığı kararda, Geda Majör asansör firması çalışanları Önder Türksoy, Ümit Savul, Turgay Dalkıç, Adem Akyıldız ve Torunlar GYO çalışanları Murat Aytimur, Bünyamin Keskin, Emre Öz ve İş Sağlığı ve Güvenliği firması NCA çalışanları Ahmet Said Demir, Mert Çanakçı hakkında “Taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan 8 yıl 4’er ay hapis cezası verilmiş, ceza ‘iyi hal’ gerekçesiyle paraya çevrilmişti. TOKİ görevlileri hakkında ise kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği gerekçesiyle beraat verilmişti.

Torunlar GYO’nun inşaatında katliam; İşçiler bozuk asansöre bindirildi, 10 işçi öldürüldü

Üst sorumlular davaya dahil edilmedi

Hem bilirkişi raporu hem de dava sonucunda, katliamın üst sorumlusu olan, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini yok sayan Torunlar İnşaat yöneticileri ve inşaatın denetiminden sorumlu olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ise soruşturmaya dahi alınmadı. Böylece katliam ve katliamda sorumlulukları olanlar ödüllendirildi.
politeknik.org.tr


Spread the love