Torunlar GYO’nun inşaatında katliam; İşçiler bozuk asansöre bindirildi, 10 işçi öldürüldü

Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Torunlar GYO’nun Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında işçileri taşıyan asansör 32. kattan yere çakıldı. 10 işçi hayatını kaybetti.

Ali Sami Yen arsasında inşaatı devam eden ve Tayyip Erdoğan’ın yakın dostu Aziz Torun’un sahibi olduğu Torun Center’da, işçileri taşıyan asansör dün(06.09.2014) akşam saatlerinde işçileri taşıdığı sırada 32. kattan yere çakıldı. 10 işçi yaşamını yitirdi. Katliam sonrası şantiyeye gelen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuyla ilgili 8 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Vali Mutlu, şantiyede çalışmaların 19.00’da tamamlanması gerektiğini ancak ihbarın 19.45 geldiğini dolayısıyla burada çalışma saatlerine de uyulmadığını söyledi.

İnşaat girişinde toplanan işçiler katliamı protesto etti. ‘Katil Vali hesap verecek’, ‘İşçi düşmanı katil AKP’ sloganları atıldı. Çevik kuvvet polisleri İnşaata girişleri engellemeye çalışırken sık sık arbede yaşandı. DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Levent Tüzel, Sırrı Süreyya Önder şantiye içinde incelemelerde bulundu.

Sabaha karşı saat 04.40 sıralarında inşaat sahasının önünde bekleyenlere polis saldırdı.

İş güvenliği uzmanları gözaltında
Katliamın hemen ardından Torunlar GYO patronlarıyla ilgi bir işlem yapılmazken iş güvenliği uzmanlarının da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı.

TOKİ’nin korkunç dosyası: Arazisinde katliam, aynı zamanda kent yağması
Kamu arazisi olan Ali Sami Yen Stadı arazisi TOKİ tarafından Tayyip Erdoğan’nın İmam Hatip’ten okul arkadaşı Aziz Torun’un şirketine satılmıştı. Torun Yapı ve Kapıcıoğlu ortaklığında inşa edilen projede planlanan iki rezidans ve biri ofis olmak üzere üç kulenin yürütmesi durdurulmuştu. Ancak İBB ve Çevre Şehircilik Bakanlığı eliyle planlar revize edilerek kent suçu işlenmeye devam edilmişti.

Politeknik, katliamın hemen ardından şantiyeye gitti. İşçilerin ifadeleri şöyle;

Her gün bozulan asansör yere çakıldı
Torunlar GYO’nun şantiyesinde yere çakılan asansör kafes tipi. Asansör neredeyse her gün arıza verdi. Can güvenliği sık sık bozulan bu ölüm kafesine emanet edildi. Katliamın olduğu günün sabah saatlerinde aynı asansör bozuldu.

İşçiler bu asansörde yükle birlikte taşınıyor. Asansörde bir taşıma limiti uygulanmıyor. Bazen asansör kalkmadığında birkaç işçi indiriliyor ve yola devam ediliyor. Asansöre her gün korkarak biniliyordu.

Yine bu şantiyede Nisan ayında meydana gelen iş cinayetinde 19 yaşındaki işçi Erdoğan Polat inşaat sepetinin halatının kopması sonucu yaşamını yitirdi.

Göstermelik iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri
İşe başlarken yarım saatlik işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi alınıyor. Sürekli yapılan bir eğitim yok.

Yaşam koşulları skandal
Torun Center inşaatında yaklaşık 1500 işçinin kalıyor. Barınma alanı olarak kullanılan koğuşlar toplama kampına benziyor. İş malzemeleri deposu olarak kullanılan havalandırmasız nemli yatakhaneler insanca yaşam koşullarından uzak. Yemekhane tavanından sürekli su damlıyor. 5 Eylül’de 3 işçi yemekten zehirlendi.

torun-kogus17 torun-kogus18

politeknik.org.tr